Konya havalimanı için çok önemli bir gün

0
207

konya

Engelsiz Havaalanı Projesi“ne uygun şekilde yapımı tamamlanan Konya Havalimanı yeni terminal binası süslenerek açılışa hazırlandı. Süslemelerde, Başbakan Davutoğlu’nun Fenerbahçeli olması renklere de yansıdı

Konya Havalimanı yeni terminal binası bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılıyor. Açılış hazırlıkları tamamlanan yeni bina, yaklaşık 25 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Şu an hali hazırda kullanılan terminalin 5 katı büyüklüğünde yapıldı. İç ve dış hatları, kafeteryası, restoranı ve dinlenme salonları, bay ve bayan mescitleriyle yolcuların en iyi şekilde ağırlanacağı yapıda inşa edildi.

Terminal tamamen engelsiz bir havalimanı olacak şekilde yapıldı. Vatandaşların havalimanına girdikten sonra, bilet satın alma, uçağa binme gibi tüm ihtiyaçları görevlilerce karşılanacak. Görme engellilerin rahatlıkla yürüyebileceği yollar, bedensel engelliler için de asansörler yapıldı. Engelli vatandaşlar otoparka geldiğinde, alandaki butonların yardımıyla danışmanlara ulaşabilecek. Şu an mevcut havalimanında da engelliler birçok hizmetten yararlanabiliyor. Fakat, yeni havalimanında bu hizmetler, vatandaşlara daha geniş çapta sunulacak. Kullanılan havalimanının gece 01.00-05.00 saatlerinde kapalı olması büyük sorun teşkil ediyordu. Şu anda terminal 24 saat hizmet vermeye başladı. Yeni terminalle birlikte Konya’nın uçuş kapasitesi artacak.

Açılış için süslenen yeni terminal binasında dikkat çeken bir nokta ise Başbakan Davutoğlu’nun Fenerbahçeli olması sebebiyle, süslemelerde Fenerbahçe renklerinin ön planda olması dikkat çekti.

Sami Gediz-Memleket