Kazakistan’a Seyahat Edeceklerin Dikkatine

0
330

imigration cardTHY’den Kazakistan’da pasaport kontrolü uygulaması hakkında uyarı

TÜRK Hava Yolları (THY), resmi internet sitesinden yaptığı bir duyuru ile Kazakistan’a gidecek Türk vatandaşlarının bu ülkeye girişlerinde form doldurmaları gerektiğini ve bu formu dönüşe kadar saklama mecburiyetinde olduklarını bildirdi. Bu şartlara uymayanların da çıkışlarına izin verilmeyerek mahkemeye sevk edilecekleri duyuruldu.
THY’den yapılan duyuru da şöyle denildi:

“Kazakistan’a seyahat edecek vizeli veya vizesiz umuma mahsus pasaporta sahip yolcularımızın Astana ve Almatı havalimanı varış salonundan ‘immigration card’ formu temin ederek doldurmaları gerekmektedir. Kart bilgileri doldurulduktan sonra pasaport kontrolü noktasına gidilerek pasaport ve ilgili kartlara giriş mührü uygulanmalıdır.

Yolcularımızın seyahat dönüşlerine kadar kartları saklamaları ve 5 günden fazla kalmaları durumunda ise mutlaka ilgili şehirdeki göçmenlik bürosuna kayıt yaptırmaları, kayıt belgesi ve ‘immigration card’ ile birlikte çıkışta yine polis kontrolünden geçmeleri önem arz etmektedir.
5 günden daha kısa kalacak yolcularımız için ayrıca bir kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur ancak ülkeye giriş esnasında alınan ‘immigration card’ yine çıkışta pasaport polisine ibraz edilmelidir.

Belirtilen şartlara uymayan yolcularımızın pasaport polisi tarafından çıkışlarına izin verilmeyerek söz konusu yolcular mahkemeye sevk edilebilecek, akabinde uygun görülen idari ceza uygulanarak, belirli durumlarda 10 güne kadar hapis cezası verilebilecektir.
Detaylı bilgi için Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği Konsolosluk Birimine 7/24 871 72704704 ve 0312 218 62 69 numaralarından ulaşabilirsiniz”