Katmandu Havalimanında Yaşananların Ardından

0
147

katmandu havalimanıKatmandu Havalimanında Yaşananların Ardından

Türk Hava Yolları’nın Katmandu Havalimanında pistten çıkan uçağının çekilmesi sırasında yaşananlar şunu ortaya koydu: Nepal, uluslararası havalimanının tek pistini kapatan A330 ile ne yapacağını bilemedi.

Nepalde duruma uygun bir deyiş vardır “Biz ateş görünce su kuyusu kazmaya başlarız”

 

Özetlenecek olursa,havaalanı kapatıldı. Airbus 330’u  taşımak için ağır ekipman olmadığından pist devre dışı kaldı. Ve uluslararası uçuşların dört gün süren iptalinden  tahmini 80.000 yolcu mahsur kaldı.

 

Ekonomik etkisi, birçok düzeyde hissedilecek. En bariz etki Nepal’in imajının zarar görmesi . Kriz, aynı zamanda  afetler ile başa çıkmak için hazır olunmadığını ve etkilenen insanlarla iletişim olmaması da kötü yönetimi gösterdi.

 

Dijital ortam, bazı durumlarda  en etkili haber kaynağı oluyor. Twitter, uçağı hareket ettirmek için (genellikle başarısızlıkla biten) her çabayı ayrıntılarıyla, eş zamanlı olarak verdi. Ama Twitter ,havaalanı kapalı kalırken yapılması gerekenler hakkında  yolculara bilgi temin edemedi.

En büyük zarara uğrayanlar ise,tefecilere büyük miktarda para ödeyerek Malezya,Katar gibi ülkelerde küçük işler bulan Nepalli göçmen işçiler oldu.Günlerce havalimanında yerlerde yattılar.

 

Mutsuz olan müşteriler sadece onlar değildi. 2.000 yolda kalmış ve öfkeli Çinli,  havaalanı önünde eve dönmek için gösteri yaptı.

 

Kısa pistlere iniş yapabilen bir Hint Hava Kuvvetleri C-130J Hercules uçağıyla düşen uçağın kurtarılması için teknisyen ve bir tamir kiti getirdi.Şişme tüpler üzerinde uçak burnu kaldırıldı ve  çekiciye yüklendi. Havaalanı, Cumartesi akşamı yeniden açılsa da, kaos devam etti. TIA havaalanı iptal edilen uçuşlar  ile başa çıkmak için 24 saat açık kaldı.

 

Tüm sorunlara rağmen, havaalanı güvenliği iyi çalışıyordu. Çarşamba sabahı,  Türk Hava Yolları’nın İstanbul uçağına binecek olan  30 yaşındaki birTürk kadın tutukladı.Kil heykel içinde gizlenmiş esrar bulundu.

 

Hükümet olayın bir tekrarını önlemek,neyin yanlış gittiğini anlamak, 90 gün içinde soruşturmayı tamamlamak için bir panel oluşturdu, Nepal’de uluslararası soruşturma için bir prosedür kılavuzu olmadığı fark edildi.

 

Katmandudaki olayla ilgilenen gözlemciler, 2007 yılında, Nepal Airlines’ın Boeing 757 ‘nin teknik sorunu gidermek için kullandıkları yaklaşımı sergileyip sergilemeyeceklerini merak ettiler. O zaman, havayolu yetkilileri Bhairab  Akaşayı( Hindu gök tanrısı) yatıştırmak için, uçağın önünde iki keçi kurban ettikten sonra uçağın uçmak için hazır olduğunu ilan etmişti.