KATAR’lı Pilotlar Uçuşa Hazır

0
61

havelsan katarHAVELSAN’ın Katar Hava Kuvvetleri icin ürettiği AW 139 tam uçuş simulatoründe ilk eğitimler başarıyla tamamlandı. Katarlı eğitmenler ile HAVELSAN’ın deneyimli pilotlarının gözetiminde uçan genç pilotlar, altı  hafta boyunca AW139  Simülatöründe toplam 220 saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Eğitimlerinin simülatör uçuşu safhasını gerçekleştiren pilotlara eğitim sertifikalarını HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin ve KATAR Askeri Ataşesi Tümgeneral Hemaid Alhajri verdi.
Sertifikasını alan öğretmen pilot; Fahad Alhajri, düzenlenen törende katılımcılara Türkçe hitap etti. Alhajri; “ Bugün 3 KATAR pilotunun simülatör eğitimini tamamlaması nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. HAVELSAN yetkilileri ile KATAR Silahlı Kuvvetleri Askeri Ataşesinin de katıldığı mezuniyet töreninde bulunmaktan mutluyuz. Simülatör eğitiminin tamamlanmasında gösterilen her türlü maddi ve manevi desteklerinden dolayı HAVELSAN’a teşekkür ediyoruz. Bunun ifadesi olarak bu hediyeyi HAVELSAN’a vermek istiyorum. Teşekkür ederim dedi.”

Geçtiğimiz yıl teslim edilen ancak henüz Katar’a nakledilmeyen AW 139 simülatöründe 4 Nisan’da başlayan eğitimler 13 Mayıs’ta tamamlandı. HAVELSAN’ın stratejik olarak ele aldığı simulatör eğitimleri eğitim hizmetinin yurtdışına pazarlanması açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Önümüzdeki süreçte HAVELSAN, dost ve muttefik ülkelere benzer eğitimleri vermeye devam edecek.