KATAR KARGO UÇAK TALEBİ ARTTI

0
66

Katar diplomatik yasağı Katar’da yaşanyanları zor bir sürece soktu. Şüphesiz yakın ve orta vadede kim kazandı kim kaybetti ne katbetti  konusunda daha net konuşabiliriz.

Yayılan bir hareket ile Körfez ülkelerinin ve diğer Arap ülkelerinin bir bloğu Katar ulusuyla olan bütün bağları kesiyor.

Pazartesi sabahı itibariyle Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya, Bahreyn ve Maldivler ilişkilerini kopardı. Arap dünyasında akla gelebilecek en büyük siyasi ve ticari çatlaklardan biri açıldı.

Abu Dhabi’nin devlete havayolu Etihad Havayolları ve Dubai’nin Emirates Havayolu şirketi ve Flydubai, Salı sabahı Doha’ya gidiş-dönüş bütün uçuşları bir sonraki duyuruya kadar durdurdu. Suudi Arabistan devlet havayolu Saudia Arabia Airlines ta uçuşlarını askıya aldı.

Katar havayolları bu ülkelere uçuş yapamaz hale geldi. Asıl sorun Katar deniz kargo taşımalarında. Dubai Jebel Ali limanı aktarmalı yapılan tüm taşımalar sekteye uğradı.

Sınırlar kapatıldı.

Katar ülkesi ithalatının büyük kısmını Dubai ve Suudi Arabistan’dan yapıyordu. Ülkede ürün ihtiyacının bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.

Türkiye’den bir çok ürün özellikle acil temel gıda maddeleri Katara kargo olarak gidecek. Henüz bu sebeple gerçekleşen bir kargo charter uçuşu gerçekleşmedi  ama bir çok broker kargo firmalarına kargo uçağı sormakta.

Katar hava kargo ‘da sorun yok. Katar Havayolları Türkiye ve İran üzerinden geçerek uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Katar Kargo da talep artışı görülecektir. Türk Hava Yolları yani Turkish Cargo ve Katar havayolları uçuşları sorunsuz gerçekleştirilmektedir. Yine de Katar kargo kapasitesinin sınırlı talebin fazla olduğunu düşünürsek charter uçuşlar opsiyon olacaktır.

Bu arada siyasi krizde olduğu uçuşları iptal eden Katar havayolları’nda kapasite fazlası oluştu şu anda.

Sonuç olarak acil temel gıda maddesi ihtiyacı artan Katar halkına destek , havayolları ve hava kargo firmaları sayesinde olacak.