Katar Havayolları, İstiyor ama Şimdilik Arttırmayacak

0
102

Qatar Airways Ltd, Cathay Pacific Airways Ltd’deki hisselerini artırmak istiyor. Körfez taşıyıcısının CEO’su Akbar  en büyük iki yatırımcının Swire Group ve Air China Ltd.’i rahatsız etmemek kaydıyla, Cathay Pacific Airways Ltd’deki hisselerini artırmak istiyor.

Doğu Asya‘da bir dayanak oluşturmak amacıyla Kasım ayında Cathay’ın neredeyse yüzde 10’unu satın aldığını açıklayan Doha merkezli havayolu, Hong Kong merkezli taşıyıcı ile şimdilik olan stratejik ilişkilerini güçlendirmek istediğini açıkladı.

“Gelecekte ne olacak bilinmez çünkü günümüzde havacılık endüstrisi çok akıcı ve değişken. Şimdilik aklımızda hisse artışı niyetimiz yok. Şu an için Cathay’da yüzde 10’u aşmayacağız. “

Katar Havayolları, Kasım ayında Hong Kong merkezli Kingboard Chemical Holdings Ltd. Cathay’deki %9,6  ve ilgili şirketlerden 5.16 milyar HK $ (660 milyon $) karşılığında hisseleri satın alarak en büyük üçüncü hissedar oldu.

American Airlines Group, Inc. tarafından reddedildikten sonraki aylardaki yaptığı bu yatırım, Orta Doğulu taşıyıcıya, on yıl içinde dünyanın en büyük havacılık pazarına dönüşecek olan Çin anakarasına erişim imkânı sağlayacak.

Al Baker, Cathay’ın büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve mevcut yapılandırma çabalarının zor zamanların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Cathay, son 20 yılın en büyük revizyonunu yapıyor. Bu yapılanma havayolunun,   Emirates Havayolu ve Etihad Airways PJSC gibi Ortadoğu operatörleri ile diğer ülkelerdeki düşük maliyetli ve Çinli rakipler arasında sıkıştıktan sonra kazançların canlanmasına yardımcı olmak adına son yirmi yıldaki en büyük kurumsal yenilemesi anlamına geliyor. İşten çıkarmalar açıklandı ve yenilenme  için pilotlarla görüşmeler yapıldı.