Katar Devleti Tamamen Aşılananlar İçin Sınırları Açtı

0
1224
katar

 

Katar Devleti COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış, uluslararası seyahat edecek yolculara sınırlarını yeniden açtı.

Katar , COVID-19’un yayılmasına karşı korunma amaçlı önlemleri almaya devam ederken, Katar’a seyahat etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmak adına bir dizi yeni tedbir yürürlüğe koydu

Yeni tedbirler, Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından kullanımı onaylanan aşılarla tam aşılı kişilerin, karantinaya gerek kalmadan Katar’ı ziyaret etmelerini sağlayacak.

Yeni düzenlemeler ayrıca Katar vatandaşlarının ve oturum izni bulunanların ülkeye giriş çıkışlarını da kolaylaştıracak, aşıları tam olan kişilerin Katar’a dönerken karantinaya girmemesini sağlayacak. Aşılı veya aşısız tüm ziyaretçilerin seyahatten 72 saat öncesine kadar bir PCR testi yaptırmaları gerekecek.

Ancak, yolcuların herhangi bir uçuş rezervasyonu yapmadan önce seyahat edecekleri ve Katar’dan dönecekleri ülkenin giriş şartlarını kontrol etmeleri ve bu politikaların çok kısa sürelerde değişebileceğini bilmeleri tavsiye ediliyor.

Katar’ı ziyaret etmek isteyen  yabancı ziyaretçilerin, vatandaşların ve oturumu bulunanların, aşı sertifikası ve seyahatten 72 saat öncesine kadar geçerli PCR testini ‘Ehteraz’ web sitesi ‘ne(www.ehteraz. gov.qa) yüklemeleri gerekmekte.

Yolcular, Katar’a planladıkları uçuştan en az 12 saat önce ‘Ehteraz’ web sitesi (ücretsiz) üzerinden izin başvurusunda bulunmalıdır. Tüm gelen yolcuların, uçuşlarına planlandığı gibi binebilmelerini sağlamak için, gerekli tüm belgeleri alır almaz başvurularını yapmaları tavsiye edilir. Havayollarının, yürürlük tarihinden itibaren Katar için geçerli bir seyahat iznine sahip yolcuların uçağa binmesine izin vermeleri tavsiye ediliyor.

Ziyaretçi vizesine ihtiyaç duyanların, önce ziyaretçi vizesi almaları ve ardından ‘Ehteraz’ web sitesine seyahat izni için başvurmaları tavsiye edilir. Ziyaretçiler ayrıca Katar’a girebilmek için onaylanmış bir otel rezervasyonuna da ihtiyaç duyacaktır.

Yeni prosedürler ve gelecekteki güncellemeler hakkında daha fazla bilgi için Halk Sağlığı Bakanlığı web sitesini ziyaret edin (www.moph.gov.qa)

Ek olarak, tüm ziyaretçilerin yerel bir Katar SIM kartı gerektiren ‘Ehteraz’ mobil uygulamasını indirip etkinleştirmeleri gerekmektedir. Hamad Uluslararası Havalimanı’na (HIA) varışta Ooredoo veya Vodafone’dan bir SIM kart satın alınabilir. Etkinleştirmenin ardından ziyaretçiler alışveriş merkezleri, restoranlar, müzeler ziyaret etmek veya taksileri, toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi halka açık etkinliklere katılabilecekler.

İçerik orijinali:www.businesstraveller.com

katar