KargomKolay ve Heyworld şirketleri

KargomKolay 2014’den beri 3 adımda yurtdışına kargo gönderimini sağlayan, son derece teknolojik ve kendini geliştiren bir firma olarak karşımıza çıkıyor. İlk adım, kargonun gideceği ülke, gerek uygulamada gerekse müşteri hizmetleri ile gerçekleşiyor. İkinci adımda, ödeme gerçekleştikten sonra kargo kapıdan teslim alınıyor ve ardından kargo takip sistemleri sayesinde uçtan uca kargo takibi sağlanarak, müşteri kargosunun nerede ve ne zaman hareket edeceği hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Yurtdışı kargo hizmetleri dünyada gelişmeye devam ediyor. Kargom Kolay firması da bu konuda global kargo şirketleri; UPS, TNT, FEDEX, DHL servislerini kullanarak, yurtdışı kargo hizmeti ile söz konusu kişi ve kurumların uluslararası gönderim operasyonlarını kusursuz bir şekilde yönetiyor.

Bu alanda;

Express Kargo ile yurtdışına gidecek kargoları, en hızlı ve güvenli bir şekilde, kapıdan kapıya teslim şeklinde gerçekleştiriyorlar. Yurtdışı kargonun en yoğun olduğu alanlarda mikro ihracat yaparak orta ölçekli ( KOBİ) işletmelerine destek oluyor, hava kargo ile mikro ihracat yaparken ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) veriyorlar. Uçak kargo hizmeti ile bir ülkeden bir başka ülkeye ürün transferini karayolunun sınırlamalarına takılmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilirler.

Kargom Kolay e-ticaret sayesinde yurt dışında kargo hizmeti sağlıyor. Bunun sonucunda da teknolojik alandaki yatırımlarına devam ediyor. Heyworld ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda da ismini dünyaya duyurmayı başarmış ve kendini geliştiren bir firma olduğunu kanıtlamıştır.

KargomKolay Türkiye’nin en kolay e-ihracat platformudur. Müşteriler kendileri üye olabilir ve şahıs/şirket olmak üzere farklı fiyatlar alabilirler. Web siteleri ve uygulamalarında toplamda 219 ülke için kapıdan kapıya taşıma fiyatları otomatik görülebilir. Yükleme talimatlarını verebilirler.

Paketlerini KargomKolay kuryelerini çağırarak veya çeşitli aracı yurtiçi kargo şirketlerine vererek, tamamen ücretsiz bir şekilde KargomKolay’a gönderebilirler. Gelen her paketin resmi çekilir ve ölçüleri alınıp daha sonrasında müşterilere sunulur. Daha sonra gerekli evraklar oluşturulup bütün takiplerini yeniden KargomKolay müşteri paneli üzerinden yapılabilir.

Ayrıca İOS ve Android üzerinden KargomKolay uygulaması indirilebilir. Cep telefonlarından da hem kargo talimatı verilebilir, hem de mevcut kargolar takip edilebilir. Bunun dışında özellikle e-ticaret şirketleri için bazı APİ uygulamaları mevcut. APİ uygulaması ile web siteleri KargomKolay ile entegre edilebilir. Bu sayede yurtdışından herhangi bir sipariş alındığında otomatik olarak kargo etiketi oluşturulup, yurtdışına sevkiyatı yapılabilir. KargomKolay’da her adım otomasyon ile gerçekleşir.

Kargom Kolay, Lufthansa’nın Kargo sınır ötesi e-Ticaret lojistik iştiraki Heyworld’le uzun vadeli bir anlaşma imzaladı. Merkezi Frankurt’ta yer alan Lutfhansa Kargo; Avrupa’nın 2., dünyanın 9. en büyük havayolu şirketidir ve Lutfhansa’ya aittir. Lufthansa Cargo, uluslararası küçük paket taşımacılığında sahip olduğu uçak filosu ve ağını kullanarak Heyworld markasıyla Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya teslimat yapmaktadır. Heyworld şirketi, yeni hedef pazar olan Türkiye’deki faaliyetlerini artırmak için KargomKolay ile iş birliği yaparak Kargom Kolay’ın Türkiye’deki tek temsilcisi olmasını sağladı.

kargomkolay
kargomkolay

Resim1: https://egirisim.com/2021/06/21/lufthansa-heyworld-turk-eticaret-sirketlerinin-kargolarini-kargomkolay-ile-tasiyacak/

Her iki firma da bu iş birliği sayesinde sektörde memnuniyet odaklı, dinamik ve rekabetçi bir yapı oluşturmayı hedeflemektedir. Kısa zamanda, teslimatlar yalnızca Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak ve daha da genişleme olasılığı mevcut.

Sayın Kargom Kolay Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Önder TÜRKER Bey ile yaptığım röportaja istinaden; yapılan iş birliği anlaşması sayesinde Almanya ve Amerika’da şirketlerinin olacağı ve daha sonrasında bu listeye İngiltere, Fransa ve Polonya’nın da sene sonu gelmeden ekleneceğini dile getirdi.

Sayın Dr. Önder TÜRKER Bey E-ticaret kavramı ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

‘’E ticaret’in şu anda ülkemizdeki mantığı yurtiçinde satış yapmak ve yurt içinde kazanmaktır, ama gerçek kar aslında yurtdışındadır. Özellikle yurtdışında kazanmak için, kur avantajı kullanılabilir. Yurtdışı bu anlamda çok büyük bir katma değer sunabiliyor. E-ticaret işlevini aslında zamanla e-ihracata yönlendiriyor. Ne zaman rota oraya çevrilir ise, karşılarında işlerini kolaylaştıracak KargomKolay’ı görebilecekler.’’

Sayın Dr.Önder TÜRKER Bey’e göre firma olarak en büyük farkları, teknolojik bir lojistik şirketi olmalarıdır. Kargom Kolay müşteri deneyimleri düşünülürse; dünyanın bir ucundan öbür ucuna gidecek bir kargonun bütün takibini ve işlemlerini dijital olarak gerçekleştirip, daha sonrasında e- ticaret yapıp otomasyon sayesinde iş yükünü azaltarak büyümeye devam eden bir firma olarak adını duyurmaya başlamış ve bu yolda yaptığı iş birliği anlaşması sayesinde de %100 Türk firması olarak yurtdışında da tanınmış bir şirket olmuştur.

Edinilen bilgiler ışığında; iş birliği sayesinde özellikle Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne e-ihracat satışı yapmakta olan e-ticaret firmaları için daha verimli ve rekabetçi bir satın alma, süreç yönetimi sağlamaya yönelik faaliyetlerde bulunulacak. Bunun sonucunda iki firma, Türkiye’den yurtdışına küçük paket taşımacılığında pazar paylarını artırmak için, ortak yatırım ve pazarlama faaliyetleri yürütecekler.

Bu anlaşma sonucunda, Kargom Kolay ek teknolojik yatırım ve ek pazarlama bütçeleri ile iş birliğini desteklemeye başladı. Bunun sonucunda basın bültenleri çıktı ve organizasyonlar düzenlenmeye başlandı.

Resim2: http://www.drnlojistik.com.tr/

Dr. Önder TÜRKER Bey’ son olarak KargomKolay ile ilgili şu yorumda bulundu:

‘’KargomKolay’ın amacı e-ticaret işletmelerine yönelik hizmet sunmaktır. Avrupa’da kapıda ödeme, Orta Doğu’da kapıda ödeme sistemleri, çifte belgelendirmeyi önleyen özel yazılımsal teknolojiler veya otomasyon sistemlerini kullanmak vb. Bu tarz teknolojiler sunan bizim kadar kullanıcı dostu ve adapte sağlayabilecek herhangi bir yapı Türkiye de yok. O yüzden bizim adımız KargomKolay.’’ (TÜRKER, 2021)

Kaynakça

TÜRKER, D. Ö. (2021, Haziran 23). Heyworld Şirketi ve Türkiye’deki Tek Temsilcisi KargomKolay. (Y. ALGAŞ, Röportaj Yapan, & Y. ALGAŞ, Editör) İstanbul.