81 / 100

Kargoda Yeni Trend B2B mi B2C mi?

E-ticaret sektörü büyümeden önce, kargo firmaları dağıtırken toplayan, karlılığından memnun ve karını da çalışanları ile paylaşan mutlu mesut bir sektör idi.

Günümüz Türkiye’sinde, teslimat sektörünün istenen verimliliğe ulaşamamasının 2 ana nedeni var:

1-İlki, kuryelerin dağıtırken toplayamaması
2-İkincisi ise kuryelerin toplarken, dağıtamaması

Öncelikle şunu belirtelim: E-ticaretin büyükleri B2C teslimatlar da kendi kargolarını (günde 2 milyon sipariş) dağıtabilecek büyüklüğe ulaştığı için, geleneksel kargo firmaları an itibari ile E-Ticaret gönderileri için rekabet etmesi için bir neden kalmamıştır diyebilirim.

kargoda yeni trend

Zira tek noktadan çıkan 1K ile 10K adet kargo arasında toplama maliyeti eşite yakındır bu dünde, bugünde böyle idi. Lakin son km teslimatı da dağıtım sayısı arttıkça maliyetin azalacağına inananlar, maliyetler artıp, adetler düşünce… geminin dümenini B2B’ye kırdı.

Peki B2B’nin, B2C teslimatlardan farkı nedir birlikte bakalım:

-B2B teslimat düz ayaktır, B2C teslimatta 30-40 yıllık binaların olduğu mahallelerde bol bol merdiven inip çıkarsın.
-B2B teslimat adresine bir seferde 10 kargo gider, B2C teslimat adresine ise 1,3 kargo teslim edilir.
-B2B teslimat adresine 10 kargo bırakıp, 10 adette gönderi alırsın. B2C’de ise bir, bilemedin 2 kutu teslim eder ve çıkar gidersin.

 • B2B müşterisinin vadesi en fazla 15 gündür, B2C göndericisinin ortalama vadesi 45 gündür.
 • B2B dağıtan araç, depoya yeni sipariş ile dönerken, B2C dağıtan araç depoya boş döner yani görece verimlilik %50’dir.
  -B2B kargonun en sevdiğim yanı kargo dış kaplarının geri dönüşüm oranı daha fazladır. B2C kargo ambalajları ise genelde evsel atık çöplerine karışıyor!

Hep B2C’yi gömdük ama B2B’yi tercih eden dikenine katlanır diyebileceğimiz ufak bir kaç detay var:

 • B2C teslimatlarda desi-kg ortalaması 5’in altında iken. B2B pazarda ortalama desi-kg 11’in üzerindedir!
  -B2C teslimat için 2-3 m³ araç yeter iken, B2B teslimat aracı 11m³’den küçük olamaz.
  B2C teslimatları araç sürücüsü yardımcı personel olmadan dağıtabilir iken B2B teslimatlar da araç sürücüsüne en az 1 kurye eşlik etmek zorundadır.
  -B2C teslimatı sabah 09:00 ile akşam 21:00 arası (plansız çalışan firmalar 23:00’den sonra) teslimat yapabiliyor iken. B2B kargo da toplamada yapılmak isteniyor ise 10:00 ile 17:00 arası dağıtım yapılabilir.
  B2C kargoyu şehirler arası hareket ettirir iken 15m³ araca 2000 sipariş doldursanız bile araçta boş yer kalır, 2000 tane B2B kargo hareket ettirmek isterseniz bazen 1 Tır bile yetmeyebilir.

Şimdi ne olacak diyenlere cevabım: Her iki müşteri gurubunda da maliyetler ve operasyonlarının birbiri ile alakasız olduğunu anlaşıldığına göre herkese şimdiden müjdem olsun, teslimat sektöründe fiyatta rekabet dönemi bitmiş, hizmette rekabet dönemi başlamıştır.

Bunu zaten biliyorduk diyenler olabilir, ama öngörülmeyen tek şey… Geleneksel Kargo ile Hızlı Teslimat sektörünün ortak hareket edeceği günler çok yakınız!

Ersin Çayır

09.06.2022

Kargoda Yeni Trend
Kargoda Yeni Trend Kargoda Yeni Trend Kargoda Yeni Trend