82 / 100

Kargo’da Yeni Dönem Başlıyor

Değişen Koşullar Işığında Teslimat Sektörünün Geleceği?

Öncelikle sektörün büyüme hızı yavaşladığı için sürümden kazanmanın verdiği iştah ile sürekli artan kapasite dönemi bitti.

Talep arzın altına inmiş durumda. Tabi olarak yeni nesil teslimat firmalarının hiç biri geçmiş zaman da 100K üzeri adetleri görmediği için 5 milyon son km teslimat talebinin olduğu dönemlerde günde 40-50K taşıyan firmalar kimsenin gözüne batmıyor idi.

Şimdi ise geleneksel kargo firmalarının 1. sıradaki rakipleri olacaklar. Enflasyon etkisi ve artan lojistik maliyetler ile e-ticaretdeki tekil siparişler yerine konsalide alışverişin teşvik edilmesi sipariş adetleri azalmakta ve ortalama desi-kg 8 üzerine çıktı. Hatta 30 desi-kg üstü taşımalar için butik organizasyonlara ihtiyaç artmış durumda.

Bunlara ilave olarak birde mevsimsellik etkisi ile azalan siparişler ile birim taşıma maliyetlerinde artışı da ekler isek, kabul edilebilir karlılık içini ertelenen zam ihtiyacı, üç haneli mertebelere ulaştığı rahatlıkla görülebilir.

Teslimat sektöründe önümüzdeki ay itibari ile mobil market başta olmak üzere, kapasite azaltma ve hatta tesis kapatmalar söz konusu olabilir. Teslimat sektöründeki bu zaruri dönüşümün pazara ne gibi etkileri olacağını aşağıda maddeler halinde özetlemeye çalıştım:

1. Hızlı teslimat firmaları yavaşlayacak, geleneksel kargo firmaları ise hızlanacak!

2. Anadolu’dan İstanbul’a ve İstanbul’dan Anadolu şehirlerine çıkışlar artacak. Anadolu’nun e-ticaret içindeki payında hızlı bir artış olacak.

3. Geleneksel kargo firmaları gün içinde 2. AT’ye çıkmayı standart hizmet olarak sunmayı gündemine alacak.

4. Şehir içi ve 0-200 km e-ticaret siparişleri karşılıklı olarak artacak. Mağazaların e-ticaret sipariş karşılama kasları gelişecek.

5. Sektör de birleşmeler gündeme gelecek. Günlük çıkışları 1K altı olan e-ticaret siteleri ortak tedarik mekanizmaları oluşturacak.

6. AVM’ler fiziki mağaza sahibi markalarına özel e-ticaret siteleri kuracak. Açmak gerekir ise Türkiye’nin en ünlü AVM’leri yurt içi ve yurt dışından İnternet siparişi kabul edecek.

7. Hepsiburada,Trendyol, Gittigidiyor, N11 ve Çiceksepeti gibi pazar yerlerinin güçlü satıcılarının fiziki mağazalarını konseptlerine dahil edecek.

8. Mobil Market pazarındaki dar bölge hızlı teslimat konseptin de yeni kategori baskısının artması sebebiyle Pazar yerleri her ürün kategorisinde satıcılarını 9Km çevresindeki siparişleri karşılamaya ikna edecek.

9. B2B sektörü oyuncuları , B2C pazarına giriş yapacak. Hatta bazıları holdinglerin gücü ile pazar yeri olacak. Tedarikçiler bu pazar yerlerine private label çözümler sunarak e-ticaret dahil edilecek.

Tüm bunlar gerçekleşir iken bir tarafdanda artan E-ihracat iştahı, bazı sektör oyuncularının yurt dışı teslimat ağına dahil olmak için adımlar attığını göreceğiz. Ben tüm bu gelişmeleri sektörün finansal olgunlaşma gayretine veriyor ve teslimat ürünlerinde çeşitliliğin arttığı bir döneme giriş arifesi olarak değerlendiriyorum.
Ersin Çayır
28 Mayıs 2022

yeni dönem yeni dönem

Yeni Dönem
Yeni Dönem