Latest Posts

Kargo yatırımları meyvesini verdi

Türk Hava Yolları , kargo gelirlerindeki artış ile koronavirüs krizinin etkilediği yolcu kısmındaki düşüşe rağmen bu yıl kar açıklayan ilk büyük taşıyıcılardan biri oldu.

Rakamlar havayolunun, satışların düşmesine rağmen ilk çeyrekte 438 milyon lira ( 61 milyon dolar ) net gelir elde ettiğini, bir önceki yılki zararı tersine çevirdiğini ve analist tahminlerini geride bıraktığını gösterdi.

kargo gelirleri

Taşıyıcı, pandemi sırasında arz sıkıntısı çeken kargo alanı talebinden yararlandı. Ayrıca yolcu uçaklarının ambarlarındaki kapasiteden de faydalandı. Döviz kuru ve vergi gelirleri kazançları artırırken, pilot ücretlerinden yakıta kadar her şeyin işletme giderleri azaltıldı.

Hükümetler hala virüsle mücadele etmeye devam etmeye çalışırken, havayolu şirketleri belirsizlikle kuşatılmışken, kargo kapasiteleri olan taşıyıcılar en iyi sonuçleri elde etti. En büyük kargo havayolu olan FedEx Corp. , 19 Mart’ta fiyatların yükselmesi ve online alışverişin artırmasıyla altı ay içinde kâr oranında en fazla sıçramayı yaşayan havayolu oldu.

Sektörün en büyük küresel ağlarından birine sahip olan Türk Hava Yolları, tüm havayolları için zorlu olan geçen yıl için 327 milyon dolar zarar açıklamıştı. İlk çeyrek için analistler 6.4 milyon dolarlık bir zarar tahmin etmişlerdi.

Türk Hava Yolları Pilotları ile anlaşarak ücretleri düşürüldü.

Pazartesi günü piyasaların kapanmasının ardından sonuçların açıklanmasından önce Türk Hava Yolları hisseleri% 5,6 artışla kapandı.

Üç Aylık Dönemde Öne Çıkanlar

Kargo gelirleri % 77 artarak 824 milyon dolara, yolcu gelirleri ise % 55 düşüşle 901 milyon dolara çıktı.
Yakıt maliyetleri % 47, personel % 38 ve satış ve pazarlama % 42 düşerken, işletme giderleri yaklaşık 1 milyar dolar azaldı.
Doğu Asya, toplam gelirin % 31’iyle 1 numaralı gelir sağlayıcısı oldu. Kapanmalar sebebiyle çevrimiçi alışverişe geçişin ortasında Doğu Asya bölgesinden Avrupa’ya kargo akışında patlama yaşandı.

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.