81 / 100

Kargo Ücretleri Artacak

Nisan Enflasyon %69,97 ama, Kargo Sektörü Fiyat Artışları Enflasyonun Gerisinde:

Kıymetli e-ticaret, kargo ve lojistik sektörü profesyonelleri Eylül 2021’de kargo taşıma ücretleri başlangıç fiyatları ortalama 1,3 dolar ve son km teslimat maliyetleri ise 0,59 Dolar idi. Herkes çalıştığı kargo firmasındaki fiyatları biliyor, ben sadece geçmiş fiyatları dolar endeksi ile paylaştım.

Keşke devlet kargo sektörüne teşvik verse de, fabrikalar bizler için ücretsiz minivanlar ve kamyonlar üretse, rafineriler bize bedava mazot verse, bankalar gelirlerimizin 50 katı giderimiz olduğu halde bizi korkmadan geri ödemesiz krediler ile finanse etse…

Bu olmayacağına göre gerçekler ile yüzleşelim. Kargo Sektörü; sağlık, güvenlik ve eğitim hizmeti gibi toplumsal bir hizmet olarak kabul görüyor. Bir de Kargocuların özel sermaye ile yönetildiğini unutmadan, sektörün sürdürülebilir şekilde ayakta kalması için taban ve tavan fiyatın konuşulacağı dönemleri konuşacağız.

Özellikle sektöre yeni başlayan kargo firmalarının günlük 10.000 adetlerdeki mutlu mesut tablo, birim maliyetlerinin, adetler arttıkça ihtiyaç duyulan yeni yatırımlar yüzünden hiç aşağı gelmediğini görünce ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklar. Başa döner isek kargo sektörü fiyatlarda önce enflasyonu sonra doları yakalayacak. Şehirler arası kargo azami kargo taşıma süresi olan 72 saat, bölge uzaklıklarına göre 120 saate kadar uzatılacak.

Sektörün fiyatlama mekanizmasını bozan ve yeni müşteri kazanmak için pazara 0,6 dolar ile hızlı giriş yapan firmaların heyecanlarını anlıyor ve anlayış ile karşılıyorum. Zira hizmet yoksunluğu olan bir dönemde yola çıktılar. Lakin şu an arz fazlalığı olduğundan henüz kazanmadıkları müşterileri fiyat ile selamlıyorlar. Bütçe içinde reklam, tanıtım ve marketing kesintisini, kendilerine göre şok taşıma fiyatlarını fonlayarak müşteri kazanma çabası ticari bir tercihtir ve saygı duyarım. Rakamdan başka satacak yada anlatacak bir şeyleri kalmamış demek ki, diyorum.

kargo ücretleri

Son olarak unutmayın ki, çok değil 1 sene önce petrolün varil fiyatı -20$’a kadar indi ve aynı dünyada geçen ay petrol varil fiyatı 130 doların üzerine çıktı. Şimdi çevreci addettiğimiz ülkelerde insanlar ve yöneticileri, petrol bedava deyip yenilebilir enerji kaynaklarına olan ilgilerini ve elektrikli araç teşvikleri vites düşürmek bir yana daha hızlandılar. Şimdi Rusya’ya komşu coğrafyada olup, Rus petrolüne ve doğalgazına en az bağımlı ülkelerin başında geliyorlar.

Diyeceğim o ki, kargo sektörün de arz fazlası olabilir, teknoloji de, yenilikte ve hizmet kalitesi iyileştirme planlarınızı arka plana atıp fiyat ile sahaya inmeyin de, isterseniz bedavaya taşıyın. Ama sektöre olan talep 1 sene sonra arttığında, bu sefer ucuz mazot, araç, tesis ve işgücünüz olmayacak. Yani yönetim ezberleri, pandemi dönemi koşullarında oluştuğu için hatırlatmak istedim sadece.

Buraya kadar Sürç-i Lisan ettim ise af ola, zira bu hikayeler çok tekrar etti ve bir çok arkadaşımızı plansız girişimler yüzünden kaybettik😥

Ersin Çayır

kargo ücretleri
kargo ücretleri kargo ücretleri kargo ücretleri