KARGO UÇAKLARININ GÖRÜNMEZ KAHRAMANLARI

0
300

Corona yüzünden evlere kapandığımız şu günlerde, sağlık sektöründe çalışan kişiler kadar alkışı hak eden bir meslek daha var: Havayolu kargo şirketlerinde görev alan uçuş ekipleri.

Kargo havacılığının ülkemizde ve dünyada önemi, son dönemlerde sağlık kitlerinin taşınması ve şirketlerin tek gelir yanı olması sebebi ile bir kez daha ortaya çıktı.

Yolcu uçuşlarının durduğu bu günlerde tüm kargo operasyonlarını sırtına alan kargo uçaklarını personelleri arasında Loadmaster’ların da olduğu unutulmaması gerektiğine inanıyorum.

Corona virüse önlem amaçlı gerekli koruma teçhizatlarını kullanarak operasyonu sürdüren Loadmasterlar, şu anda erken tanı kitleri, maske ve eldiven taşımacılığı için devam eden kargo uçuşlarında 1 numaralı rolü oynayan kişilerdir. Loadmaster olarak bilinen ve kargo uçaklarında görev alan bu kişiler, bu günlerde normalin biraz daha üstünde risk altında çalışmaktadırlar.

Son günlerde artış gösteren havayolu kargo taşımacılığı, bünyesindeki mesleklerin de önemini artırdı. Sektörün önde gelen mesleklerinden Loadmasterlık da bu süreçte önemini birkez daha ortaya koydu. Turkish Cargo’nun büyümesinde de önemli bir yere sahip olan Loadmasterlar,  görevlerini en emniyetli şekilde yaparak Dünya hava kargo sektöründe de mesleklerinden söz ettirdiler.

Bu süreçte zamanında kalkış performansı, uçak emniyeti, kargoların emniyetli bir şekilde yüklenip boşaltılması da bu mesleğin önceliklerindendir.

 

Loadmaster Kimdir:

Uçuş öncesi gerekli belgelerin (landing card, apron card, personel tanıtma kartı, pasaport, sağlık sertifikası, lisans) geçerlilik sürelerini kontrol eder ve sorulduğunda ibraz eder. Uçak için gerekli belgelerin (Checklist, Load&Trim Sheet, Loading Instruction, Report, Kargo uçağı performans değerleri, ULD çeşitleri ve ebatları dokümanı, kompartıman özelikleri ve limitleri dokümanları, LOM) yanında bulunduğunu kontrol eder.

Uçak hazırlığı sırasında Loadmaster, check list çerçevesinde özel kargolar ayrım tablosu ve ağırlık denge kurallarına uygun olarak yükleme planı hazırlar, yükleme ve boşaltmaya nezaret eder ve gerek gördüğü durumlarda müdahalede bulunur.

Uçuş sırasında müdahale edilmesi gereken bir kargo var ise; bu kargonun gerekli hallerde ulaşılabilecek uygun pozisyona emniyetli bir şekilde yüklendiğinden emin olur. Eğer yükleme ile ilgili muhtemel bir gecikme öngörüyorsa, bu gecikmeyi istasyon yetkililerine veya kargo operasyon kontrol merkezine bildirir

NOTOC formunda belirtilen özel kargoların (canlı hayvanlar, tehlikeli maddeler, bozulabilir kargolar, sıcaklık değeri isteyen kargolar vs) belirtilen sıcaklıkta taşınması ile ilgili sorumlu kaptan pilota gerekli bilgilendirmeyi yapar, yer operasyonu esnasında tehlikeli maddelerde oluşabilecek akma, sızıntı, hasar ve/veya yangın durumlarında prosedür ve talimatlara uygun hareket eder.

 

Loadmasterın sahip olduğu lisans ve eğitimler:

  • İngilizce dil eğitimi
  • İlk yardımcı sertifikası
  • Tehlikeli maddeler eğitimi
  • CRM
  • İş sağlığı ve güvenliği eğitimi

 

Bu eğitimleri alıp başarılı olanlar, uçuş eğitimine tabii olur. Uçuş eğitimini de başarı ile tamamladıktan sonra Loadmaster sertifikası alarak uçuşa başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here