Kabin Bagajı Ölçüleri Değişiyor mu?

0
77

iata cabin ok

Seyahat edenler kötü haber

8 Haziran 2015 tarihinde Miami’de Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu el bagajı politikalarını optimize etmek için yeni bir girişim duyurdu.

IATA havayolu üyeleri ve uçak üreticileri, kabin bagajı depolama alanı en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla el bagajı ebatlarını yeniden şekillendiriyor. IATA tarafından el bagajı optimum büyüklüğü  55 x 35 x 20 cm (ya da 21.5 x 13.5 x 7.5 inç) olarak duyurdu.

Uçaklardaki koltuk sayısının arttırılmasıyla kabin bagajı problemi önemli bir sorun haline geldi.  Yeni ebatlarla her yolcu kabin bagajına koltuğunun hemen üstünde yer bulabilecek.

Yönergelere uygun “IATA Kabin Bagajı” logolu yeni konsepte hazırlanan kabin bagajları  üzerinde duruluyor.

Tom Windmüller, Havaalanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik IATA’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ;

“Şimdilik, yeni konsept dünyanın taşıyıcıları için sadece bir kılavuz olduğunu , yaklaşık 30 ila 40 havayolu tarafından ilgi gördüğünü , Emirates, Lufthansa ve Katar havayolları başta olmak üzere yaklaşık bir düzine lider taşıyıcı tarafından kabul gördüğünü” belirtti.

Birkaç büyük bagaj üreticileri optimum büyüklükte ürünler geliştiriyorlar ve önümüzdeki günlerde mağazalarda satılmaya başlanacak.

IATA cabin OK ”  logosunu tanıyan havayolu sayısı ve IATA girişimi zamanla büyümesi beklenmekte.

kabin bagajı yeni boyut