İtalya, Mahan Air uçuşlarını Aralık ayının ortasından itibaren yasaklayacak

0
153

İtalya, ABD’nin Batı’nın askeri teçhizatı ve personelini Orta Doğu’daki savaş bölgelerine taşımakla suçlanan havayoluna karşı eylemde bulunmasını istediği için İran’ın Mahan Air uçuşlarını yasaklayacak.

Almanya ve Fransa, havayolunun uçuşlarını zaten yasakladılar ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Ekim ayı başlarında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Roma tavrının henüz netleşmediğini söylemişti.

İtalyan hava otoritesi ENAC, Mahan’ın Roma ve Milano’ya uçuş yasağının Aralık ayının ortasında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

İran Havayolları Birliği (AIA) yasağın haberini doğruladı.

AIA sekreteri Marsoud Asadi Samani, “ABD ülkemiz üzerindeki baskıları devamı olarak İtalya’ya, Mahan Air’in Roma ve Milano’ya uçuşlarını durdurmak için  baskı yaptı” dedi.

Mahan Air yetkilileri yorum için ulaşılamadı.

ABD, baskının ardından Almanya, havayolunun lisansını iptal ederken, Fransa Mart ayında yasakladı ve askeri teçhizatı ve personeli Suriye ve diğer Orta Doğu savaş bölgelerine taşımakla suçladı.

ABD, İran’daki Devrim Muhafızlarına maddi ve başka destek sağladığını söyleyerek 2011’de Mahan’a yaptırım uyguladı.

1992 yılında İran’ın ilk özel havayolu şirketi olarak kurulan Tahran merkezli havayolu, ülkenin en büyük uçak filosuna sahip ve birçok Avrupa ve Asya ülkesine gidiyor.