İstanbul’un Yeni Havalimanından Haberler var…

0
129

Serap Zuvin Hukuk Bürosu Havacılık Çalışma Grubu olarak 30-31 Mart 2016 tarihlerinde bu yıl 4üncüsü düzenlenen Havalimanı Gelişme ve Büyüme Zirvesi’ne (4th Annual Airport Development & Expansion Summit) (“Zirve”) katıldık. Havacılık sektörünün ön cü şirket ve kurumlarının katılım gösterdiği Zirve’de, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki ve halen inşası devam eden hava alanlarının yenilikçi özelliklerinden, devlet kurumları ile işbirliği yapılarak uzun vadede sürdürülebilirlik projelerinden, yap-işlet-devret modellerine; havalimanı finansmanından, havalimanı mimarisine kadar birbirinden farklı konu gündemde yer aldı.

Zirve’de en çok ilgi çeken konu ise, yazımızın da konusu olan, halen inşası süren İstanbul’un yeni havalimanı (“IGA”) oldu. Gelecek odaklı bir havalimanı inşası üzerine konuşma yapan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’nin CEO’su Sayın Yusuf Akçayoğlu, bu konudaki en güncel gelişmeleri bizlerle paylaştı.

Summit.IMG

Hızlı Gelişim

Konuşmasının başında Türkiye’de havalimanlarının oldukça hızlı ve fazla geliştiğinden bahseden Sn. Akçayoğlu, son 10 yılda Türkiye’deki havalimanı sayısının 19’dan 54’de yükseldiğini belirtti. 3 Mayıs 2013’te ihalesinin alındığı, 19 Kasım 2013 tarihinde sözleşmesinin imzalandığı ve 42 aylık bir yatırım sürecine sahip olan İGA’nın çalışmalarının ise son hız devam ederek 2018 yılı ilk çeyreğinde bitirilmesi hedeflendiğini duyurdu.

6 Adet Pist ve Yılda 200 Milyon Yolcu Kapasitesi

Açıklamalara göre 150 milyon yolcu kapasitesiyle İGA yılda 101,5 milyon yolcuya ev sahipliği yapan dünyanın en yüksek yolcu kapasitesine sahip Atlanta havalimanını da geçecek. Toplam 6 pistin olacağını belirten Sn. Akçayoğlu, 90 milyon kapasiteye sahip ilk iki pistin yapım aşamasında olduğunu ve daha sonra Doğu-Batı pisti dâhil dört pist ve terminal ile toplam altı pistin yapılacağını belirtti. Son terminalin yapılması ile birlikte yolcu kapasitesinin yılda 150 milyon olacağı kesin olmakla birlikte, Sn. Akçayoğlu bu sayının yılda 200 milyon ve üzerine çıkacağından emin olduklarını vurguladı. İGA’nın günde 3.500 iniş kalkış ile 350 varış noktasına hizmet vermesi planlanıyor.

Eşsiz bir Proje

Mimari açıdan da diğer havalimanlarını geride bırakacak olan İGA, tek bir çatı altında inşa ediliyor. Her bir havayolu şirketinin tek çatı altında; ancak ayrı bölümlerde konuşlandırılması ile havalimanı içerisinde yolcuların gidecekleri noktaya çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gitmesi amaçlanıyor. İnşaatında 2.982 yük makinesi ve 60 adet kule vincin kullanılacağı İGA’da, fiber optik kablonun İstanbul- Berlin arasındaki mesafeye eşit uzunlukta olması, yapılacak olan havalimanının büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Ayrıca İGA, 18.000 araç kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip olacak.

İGA’da Building Information Modeling’in uygulandığını belirten Sn. Akçayoğlu, bu model sayesinde İGA’nın amaçlanan sürede ve tek seferde en iyi sonuçlara ulaşacak şekilde inşa edilebileceğinin altını çizdi.

Ulaşım Engelleri Yıkılacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile koordineli olarak çalıştıklarını belirten Sn. Akçayoğlu, Gayrettepe Metro Hattı’nın İGA’ya ulaşacağını ve gidiş süresinin ise 22 dakika olacağının müjdesini verdi. Ayrıca hızlı tren, metro ve 3. Köprü ile de ulaşımın çok kolay olacağı belirtilen İGA, mevcut dünya standartlarının da üzerinde, her türlü ihtiyaca yanıt veren bir havalimanı olarak karşımıza çıkacak.

Yeşil Havalimanı

WWF belgeli Türkiye’nin ilk Yeşil Ofis hukuk bürosu sıfatını haiz olan Serap Zuvin Hukuk Bürosu’nun birer üyesi olarak, bizi en çok ilgilendirenkonu ise İGA’nın kendi enerjisini üreten, çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa ediliyor olması ve bu şekilde hizmet verecek olması oldu.

Zirve Yorumu ve Beklenen Gelişmeler

Havacılık alanında dünyada lider pozisyonda olan şirketlerin temsilcilerinin bulunduğu ve konuşma yaptığı zirvede, özellikle Sn. Akçayoğlu ve TAV temsilcilerinin gerçekleştirdiği konuşma ve panellerden sonra, İGA Zirve’ye damgasını vuran konu oldu.

Yaklaşık 16 yıldır hizmet veren Büromuzun bugüne kadar ağırlıklı olarak büyük proje sahibi yabancı müvekkillerle çalışmasından sonra bizler, havacılık sektöründe tüm dünyada eşi benzeri olmayan bir projenin Türkiye’de gerçekleştiriliyor olması ve 100.000 kişiye iş imkânı sunacak olması sayesinde, yerli alanda da çalışmalarımızı gerçekleştirme azmini ve heyecanını yaşıyoruz. Bir yandan geliştirilmesine zaman zaman katkıda bulunduğumuz Türk havacılık mevzuatının uygulanabilirliği sağlanırken, diğer yandan Türkiye’de havacılığın gelişmesi ve çift rakamlara ulaşmasını sağlayan tüm projelerin aksama yaşanmaksızın hayata geçirilmesini umuyoruz.

©Serap Zuvin Hukuk Bürosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here