İSTANBUL'DA SU KESİNTİSİZ AKACAK

0
118
İstanbul’da mevcut su kaynaklarımızın bugün itibariyle doluluk oranı %21.68 dir. Bu rakam toplamda 188 milyon 290 bin m3 suya tekabül etmektedir. Aktif hacim dediğimiz  bu su miktarına ilaveten, su kaynaklarımızda ‘0’ kotunun altında ölü hacimde toplam 100 milyon m3’e yakın kullanılabilir su bulunmaktadır. Su toplama hacmi olan kaynaklarımızın dışında su kuyuları, Melen, Istrancalar ve Yeşilçay Regülatörleri’nden de su alınmaktadır.

Günlük olarak İstanbul’un su durumu ile ilgili bilgiler internet ortamında, Kurumumuz tarafından kamuoyuyla paylaşılmaktadır.  İstanbul’da mevsime bağlı olarak su tüketimi farklılık göstermektedir. Nüfus artışına bağlı olarak artan tüketimin yanında hava sıcaklığına bağlı olarak ta yaz aylarında su tüketimi artmaktadır. Örneğin 10 Temmuz tarihinde tüketilen su miktarı 2 milyon 906 bin 169 m3 olarak gerçekleşmiştir. Hal böyle iken kamuoyunda İstanbul’un su yönetim sistemine tam vakıf olmayan kişilerce su durumuyla ilgili yapılan yorumlar kamuoyunu yanıltmaktadır.

Yeni su kaynaklarımız arasında olan Melen Sistemi’nin 2. Kademesi de tamamlanmıştır. 3 metrelik çelik isale hattından oluşan 135 km uzunluğundaki Melen 2. Kademe Hattının, Sakarya Nehri Mevkii’nde Sakarya Terfi İstasyonu inşa edilmiş ve Melen Hattı’na bağlantısı yapılmıştır.  Melen de yeterli su olmadığı dönemlerde Sakarya Nehri’nden günlük 800 bin m3’e kadar su bulma imkanımız vardır. Melen Projesinin 2. Kademesinden su alma kapasitemiz günlük toplam 1 milyon 100 bin metreküpün üzerindedir.

  • Havaların ısınmasıyla birlikte su tüketimi 3 milyon m3 sınırına dayanmıştır. Dolayısıyla bazı yayın organlarında belirtildiği gibi arıza adı altında su kesintisi uygulanmış olsaydı, su tüketiminde artış değil azalış olurdu.
  • Yeni su yatırımlarımız Melen 2 Kademe, Sakarya Terfi Merkezi, su kuyuları hizmete alınarak yeni su kaynakları oluşturulmuştur.
  • Su yönetiminde tasarruf amacıyla su kesintisi uygulaması yapılmamıştır, yapılmayacaktır.

İSKİ olarak aldığımız tedbirlerin yanında mevcut kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılması için tüm İstanbullulara görev düşmektedir. Su tükettiğimiz tüm mecralarda alacağımız pratik tedbirlerle tasarruf ettiğimiz her damla su, yine bizim musluklarımızdan akacaktır.

ISKI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here