İstanbul Yeni Havalimanının Yer TesliYapıldı

0
61

yeni havalimanı yer teslimiGENEL MÜDÜRÜMÜZ SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM İSTANBUL YENİ HAVALİMANI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU…

İstanbul Yeni havalimanında temel atma hazırlığı devam ediyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, havalimanında yer tesliminin 1 Mayıs itibarıyla resmen yapıldığını belirterek;  3. havalimanında projenin master planının, zemin problemleri nedeniyle küçük değişikliklere uğradığını ifade etti.

 

KREDİDE SIKINTI YOK 

Kredi sözleşmesiyle ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getiren Yıldırım, sözleşmenin bu ay içinde imzalanacağını söyledi. DHMİ olarak kredi sözleşmesine kısmen garanti verdiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Sözleşmemizde yatırım miktarının belli bir kısmı, öz kaynaklarla karşılanmak zorunda, bir kısmı da kredilendirilecek. Kredilendirilmeye belli şartlarda bizim garanti vermemiz söz konusu. Çünkü DHMİ işin asıl sahibidir.”

 

EN GEÇ 2018’İN BAŞI

Havalimanının ilk etabının daha önce 29 Ekim 2017’de açılacağının açıklandığını anımsatan Yıldırım, “İnşallah yetişir. Firma yetkilileri, 2017 sonu 2018’in başına yetiştireceklerini söylüyorlar. Biz de öyle umuyoruz. Ama ilk etap için süreleri yer tesliminin ardından 42 aydır. Ne kadar erken biterse kendilerinin lehine olur” dedi.

 

AYNI ANDA 5 UÇAK İNEBİLİR 

YILDIRIM, son teknolojinin kullanılacağı havalimanında 5 uçağın aynı anda iniş ve kalkış yapabileceği 5 paralel bağımsız pistin olacağını söyledi. Beklenmedik şiddetli rüzgarlara karşı da 6. pistin dikey olarak yapılacağını anlatan Yıldırım, örnek bir proje olduğunu bildirdi.

 

150 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ

29 Ekim 2017’de açılması planlanan üçüncü havalimanı ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. 4 etaptan oluşan proje tamamlandığında ise toplam 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak, dünyanın en büyük havalimanı olacak. Toplam yatırım tutarının 10 milyar euroyu aşacağı havalimanında toplam 6 pisti bulunacak.