İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NI RÜZGAR ETKİLER Mİ?

0
190

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi , eski hava trafik baş kontrolörü , havacılığın duayenlerinden Cafer Çelik’in İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili olarak hava trafiği düzenlemesi konusunda yaşanabilecekleri öngördüğü yazısı aşağıdadır.

 

Dünyanın kıskandığı ülkemizin havacılıkta önemli yatırımlarının başında olan İstanbul Yeni Havalimanı‘nda 1. faz açılışına çok az bir zaman kaldı.

Yukarıdaki resimde anlatmaya çalıştığım gibi 1. faz açıldığında paralel pistleriyle ve terminaliyle birlikte Atatürk Havalimanı’nın yerini alabilecek gibi görünüyor. Ama önemli bir eksiklik var Çapraz pist!

Her havacının bildiği önemli bir kural var. Uçaklar aerodinamik kurallar gereği rüzgar içine doğru inip kalkabilirler uçak performanslarına göre 10 knot  a kadar farklı yönden esen rüzgarlara rağmen iniş kalkış yapabilirler. Ancak ondan sonra ciddi sıkıntılar başlar. Eğer yönleri esen ters rüzgara uygun pistleriniz yoksa meydan kapasitesi düşer yerde ve havada beklemeler istenmeyen durumlar oluşur. Biz bunları Atatürk Havalimanı’nda yaşadık.

Sorunu çözebilmek için PRSO ve BALKED LANDING uygulamaları yaptık kısmen çözüm oldu ama çapraz bir pistimiz vardı.

İGA da Çapraz pist 1. fazda öngörülmemiş.

Burada bir sıkıntı olabilir.

İnşallah Rüzgar Çapraz esmez..!!

Cafer Çelik