İstanbul Havalimanı, COVID-19 sertifikalı

0
1632
İstanbul Havalimanı

Ağustos 2020’de ACI Havalimanı Sağlık Akreditasyonunu alan dünyanın ilk havalimanı olan İstanbul Havalimanı, 2021’de yeniden belgelendirilen ilk havalimanı oldu.

İstanbul Havalimanı, COVID-19 sağlık önlemleri için ACI tarafından yeniden sertifikalandırıldı

İstanbul Havalimanı (IST), ilk olarak Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından Ağustos 2020’de Havalimanı Sağlık Akreditasyonu (AHA) sertifikasına layık görüldü. Alınan sıkı sağlık önlemleri sonucunda yolculara güvenli bir havalimanı deneyimi sunmaya devam eden İstanbul Havalimanı, Pandemi nedeniyle beş ana bölüm, toplam 134 alt başlıkta 72 sorudan oluşan denetimin ardından, ACI tarafından yeniden sertifikalandırıldığını duyurdu.

İstanbul Havalimanı, 2020 yılında dünyada sertifika alan ilk havalimanı olurken, aynı zamanda yeniden sertifika alan ilk havalimanı oldu.

Havalimanı, ACI tarafından gerçekleştirilen sıkı bir denetimden geçerek Türkiye’nin ve dünyanın en hijyenik havalimanları arasındaki yerini daha da güçlendirdi ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere beş farklı bölümdeki tüm kriterleri yerine getirdi:

Genel bilgilendirme
COVID-19 eylem planları
Yolcular için alınan önlemler
Personel için alınan önlemler
Uyum ve işbirliği.

Denetim değerlendirmesinde şunlar bulunuyordu: COVID-19 için benimsenen prosedürler; risk analizleri; sosyal mesafe uygulamaları; temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri; maske ve yüz siperi kullanımı; sağlık tarama faaliyetleri; terminal girişlerinde ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu alanlarda yolcu yoğunluğu yönetimi; teknoloji kullanımı ve temassız ödeme; personel eğitimi ve çalışma ortamı; havalimanında paydaşlarla ilgili planların yürütülmesi; ve pandemi için kurulan komiteler.

İstanbul Havalimanı, ACI denetçileri tarafından sorulan sorulara delil sağlamak amacıyla havalimanının tüm alanlarında sağlık ve hijyen koşullarını vurgulayan toplam 122 video ve uygulama örneklerinin bulunduğu fotoğraflar paylaştı. IST, denetimi hiçbir eksik ve olumsuz bulgu olmadan geçerek büyük bir başarıya imza attı.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, “Bir yılı aşkın bir süredir insanlık tüm dünyayı derinden etkileyen bir sağlık kriziyle mücadele ediyor. Aşı kampanyasının hızlanması ve yaz sezonunun başlaması ile havacılık açısından en iyi senaryoya yaklaştığımız bir sürece girdik. İGA olarak bu iyimser bakış açısına yaklaşana kadar ekstra çaba sarf ederek sağlık önlemleri konusunda çok yol kat ettik. İstanbul Havalimanı’nda sağlık önlemleri konusunda atılan adımların daha sonra farklı sektörlerde de hayata geçirildiğini görmek, işimizde ne kadar başarılı olduğumuzun en büyük kanıtı” dedi.

“2021 yılında da hijyeni en üst seviyede tutarak yolcularımıza güvenli bir seyahat deneyimi yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Airports Council International (ACI) tarafından 2020 yılında ilk kez İstanbul Havalimanı’na verilen Havalimanı Sağlık Akreditasyonu’nu bir kez daha almaya hak kazandık. Titiz denetimlerden geçerek aldığımız bu sertifika ile sağlık önlemlerinde de uygulamalarımızın sürdürülebilirliğini sağladık. İstanbul Havalimanı’nda ulaşılan hijyen standartlarından asla taviz vermeyeceğimizi özellikle belirtmek isterim” dedi.

ACI World Genel Müdürü Luis Felipe de Oliveira şunları söyledi: “Havaalanları, hem yolcuların hem de hükümetin seyahate olan güvenini yeniden sağlamaya çalışırken sağlık ve hijyene öncelik veriyor. İyileşme, küresel standartlar, koordinasyon ve küresel uyumlu yaklaşımla en iyi şekilde sağlanacaktır. ACI’nin Havalimanı Sağlık Akreditasyonu programı bunun çok önemli bir parçasıdır, havalimanları yeniden akreditasyon isterken, sonrasında da havalimanlarının yolcu güvenliğine önem vermesinin altı çizilmektedir.”

ACI Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, “Bir yıl önce İstanbul’u dünyanın ilk akredite havalimanı olarak kabul ettik ve yeniden akredite edilen ilk havalimanı olduğu için İstanbul’u tebrik ediyoruz. Yolcuların, personelin ve halkın sağlığı ve refahına odaklanmaya devam ettiklerini göstererek sektör için bir örnek oluşturdular.”

İçerik:internationalairportreview.com

İstanbul Havalimanı