İstanbul Havalimanı Airbus A380’e yer açıyor

0
141

İstanbul’da, yeni havalimanı sayesinde Airbus’un superjumbo’suna yer açılıyor.

Bütün fazları bittiğinde, havalimanında aynı anda on beş Airbus A380 park edebilecek. Türk Hava Yolları’nın, bundan yararlanabilecek havayollarının başında yer alacağından bahsediliyor.

İstanbul’daki mevcut havalimanında (Airbus A380) için uygun körük yok. Ancak, bu hafta 29 Ekim’de kapılarını kısmen açan yeni İstanbul Havalimanı’nda böyle bir sorun olmayacak.

Türk yetkililerin hedefi, yeni havalimanını yılda 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük ve en önemli havalimanı haline getirmek.

Türk Hava Yolları’nın son yıllarda, Airbus A380 sipariş edebilecek güçlü bir aday olduğu sık sık dile getirilmişti. Şimdiye kadar, bu gerçekleşmedi. Türk bayrak taşıyıcısının siparişleri, Airbus A350 ve Boeing 787 gibi çift motorlu geniş gövdeli uçaklar olarak kaldı.

Halihazırda dünyanın en büyük ağına sahip olan havayolu, ağını genişletmek için İstanbul Havalimanı’nda yeterli alana sahip olacak. Havayolu yönetimi, A380’in havayolu şirketininin gelecekteki planlarında yer alıp almadığına dair yorum yapmak istememekte.

THY’nin yanı sıra Emirates, Etihad ve Katar Havayolları gibi A380 ile İstanbul’a gelebilecek başka havayolları da var. Bu havayolları şu anda Boeing 777 ve 787 ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş gerçekleştiriyorlar.

İçerik:airlinerwatch.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here