İstanbul Atatürk Havalima’nında Güvenlik Önlemleri Tavan Yaptı

0
103

10. islam konferansıİslam Konferansı Teşkilatı‘nın İslam Zirvesi devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ve yardımcılarının katılımıyla yarın İstanbul’da başlıyor. Ancak hareketlilik bugünden başladı. Zirveye katılacak liderler İstanbul’a gelmeye başladı. Atatürk Havalimanı’nda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Liderlerin ve beraberlerindeki heyetlerin kullanacağı araçlar, bomba köpeklerince aranarak aprona alındı.

Bugün Suudi Arabistan Kralı’nın İstanbul’a gelmesiyle güvenlik önlemleri tavan yaptı.

Özellikle apronda çalışan tüm personel çok yoğun bir gün geçirdi ve yoğunluğun yarın da devam etmesi bekleniyor.

İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan 13. İslam Zirvesi’nde rekor sayı yakalandı.

ahl_10.islam konferansıİslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ve 13. İslam Zirvesi’ne hazırlık mahiyetindeki Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Gün boyu süren görüşmelerde İslam dünyasının durumunu değerlendirdiklerini ifade eden Medeni, teşkilatın 10 yıllık yol haritası mahiyetindeki İİT – 2025 Stratejik Eylem Programı’nın görüşmelerde karara bağlanan en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

EYLEM PLANINDA 18’İ ÖNCELİKLİ OLMAK ÜZERE 107 HEDEF YER ALIYOR

ahl_özeljetEylem planında 18’i öncelikli olmak üzere barış, güvenlik, Filistin ve Kudüs meselesi, yoksullukla mücadele, terör ve aşırıcılıkla mücadele, yatırım ve finans, bilim ve teknoloji, iklim değişikliği ve sürdürebilirlik, dinler arası uyum, ortak İslami insani eylem, iyi yönetişim ve insan hakları konularına ilişkin 107 hedef yer alıyor.

Konuşmasında İslamofobiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Medeni, İslam dünyasının yaşadığı insani trajedileri bilim, sağlık ve eğitim, üye ülkelerin işbirlikleri, üye ülkelerde yoksulluğun azaltılması ve alt yapının iyileştirilmesi konularını da görüştüklerini dile getirdi.

Medeni, teşkilatın etkinliğinin artırılması için Dağlık Karabağ ve üye ülkeler arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi için temas gruplarının kurulduğunu belirtti. Genel sekreter, Kazakistan’ın başkenti Astana’da gıda güvenliğiyle ilgili bir organın birkaç aya kadar hayata geçeceğini kaydetti.

‘REKOR SAYI YAKALANDI’

özel jet_ahl“Libya’nın bu konferansta temsil edilecek kadar istikrarının olması bu bizi memnun etti” diyen Medeni, bu yılkı zirvenin en yüksek katılımlı zirvelerden biri olacağını dile getirdi. Medeni, “Bu zirve, 30’dan fazla devlet ve hükümet başkanının katıldığı bir zirve olması itibarıyla rekor bir sayı yakalandı. Bununla ülkelerin verdiği önemi görmüş oluyoruz. Zirvenin gelmesini dört gözle bekliyoruz çok umutluyuz. Bu zirve çok farklı olacak.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here