İsrail’den Sudan’a tarihi uçuşlar

0
936

İsrail ile Sudan arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu duyurusuna yakın mıyız?

İsrail ile Sudan ilişkilerinde gelişmeler Orta Doğu’daki gelişmelere ile bir benzerlik var mı?

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hartum‘un Amerikalı kurbanların ödemeleri için 335 milyon dolar ayırmasının ardından, ABD’nin Sudan’ı terörizm sponsorları listesinden çıkaracağını söyledi.

ABD‘li bir yetkili, son haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn‘in ABD aracılığı ile yaptığı benzer hamleleri takiben Reuters’e verdiği demeçte, anlaşmanın Sudan’ın İsrail ile diplomatik ilişkiler kurmaya yönelik adımlarını harekete geçirebileceğini söyledi .

İsrail ile başka bir Arap ülkesi arasındaki yakınlaşma, 3 Kasım’da yeniden seçilmek isteyen Trump’a yeni bir diplomatik başarı sağlayacaktır.

Sudan’ın terörizme sponsoru olarak tanınması, devrilen hükümdarı Omar el-Bashir’e dayanıyor ve geçici hükümetinin acilen ihtiyaç duyulan borç yardımı ve dış finansmana erişmesini zorlaştırıyor.

Trump, ABD’nin Sudan’ı İsrail ile bağlar kuracak en son Arap devleti haline getirme çabaları hissediliyor.

Sudan, Hartum’un listeden çıkarıldığına dair herhangi bir açıklamanın açıkça İsrail ile normalleşme ile bağlantılı olmaması konusunda ısrar etmişti. İsrail ile ilişkilerin ısınmasında ne kadar ileri ve ne kadar hızlı gidecekleri konusunda Sudanlı siyasi ve askeri yetkililer arasında farklılıklar sürmektedir.

Trump’ın Sudan’ı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmasının ardından Sudan’ın İsrail’le ilişkileri normalleştirmenin yanında olabileceği bildirildi.

Gelişmeleri takip edeceğiz.

Resim