ISIYA DUYARLI KARGO – SOĞUK ZİNCİR

0
93

Emirates_SkyCargoBu yazımızda Emirates SkyCargo ‘yu baz alarak ısıya duyarlı kargolar  hakkında bilgi vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda da THY’nin ısıya duyarlı kargolar için battaniye ( termal örtü ) çözümlerinden bahsetmiş ve hatta fiyatlarını yayınlamıştık.

Emirates SkyCargo da ağırlığı 3 kg geçmeyen ” white cover ” adında benzer ve yeni nesil bir ürünü piyasaya sürdü.

İlaçlar, gıda maddeleri , deniz ürünleri gibi ısıya duyarlı ( bozulabilen kargolar ) bu yeni nesil koruma ürünleri sayesinde daha kaliteli bir hizmet sağlıyor.

Bozulabilir kargolar genelde yüklemeden öne veya uçaktan inince istenilen ısıda soğuk hava depolarında saklanabiliyor. Fakat yükleme boşlatma , aktarma ve hatta uçuş esnasında istenilen ısı seviyesi yakalanamıyor ve hatta verilen uğraşlar , harcanan emekler heba olabiliyor.

Bu hafif yeni nesil koruma ürünleri tamamen kargoyu sarıyor ve kapatıyor. Kargonun kabulünden varış noktasında , soğuk hava deposundan teslim edilene kadar bu ürün tarafından korunuyor.

Uygulama iki kişi tarafından kolayca ve 8 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor.

Yeni nesil ürün yüksek yoğunluklu polietilen DuPont patentli Tyvek malzeme kullanılmış. Ürün su geçirmez olmakla beraber , hava akışını sağlayıp kargoyu nemlendirmeden kuru tutabiliyor.

 

 

Özellikle yüksek sıcaklara sahip Ortadoğu’nun taşımacılık ta dayanıksızlığı ile öne çıkan soğuk zincir ürünleri sebze ve meyve , ilaçlar için ek koruma sağlıyor.

İlaç sektörünün yıllık soğuk zincir taşımalarının ürün değeri 1 trilyon doları aşmış durumda.

İleri koruyucu teknikler ve bozulabilen ürünlerin taşınması  için taşıyıcılar çözümler üretiyor ve üretmeye devam edecek.

Turkish Cargo’dan termal örtüsü hakkında