İNTERNET İSTANBUL’DA MASAYA YATIRILACAK

0
89

www9. İnternet Yönetişimi Forumu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla başladı.

Birleşmiş Milletler Ekonomik Konseyi (DESA) tarafından her yıl düzenlenen İnternet Yönetişimi Forumu’na; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın girişimleri sayesinde İstanbul ev sahipliği yapıyor.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’ndeki forumun ilk gününe Bakanı Elvan ile birlikte İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, UNESCO Genel Müdür Yardımcısı Getachew Engida, Uluslararası Telekomünikasyon birliği Genel Sekreteri Houlin Zhao, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum Başkanı Tayfun Acarer ile 135 ülkeden bakanlar, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinden ve küresel ölçekli şirketlerden temsilciler katıldı.

Forumun açılış gününe katılan Bakan Elvan, savaşların artık topla ve tüfekle yapılmadığını ifade ederek siber saldırıların günümüzde çok daha büyük zararlara yol açtığını söyledi. Siber suçların dünya ekonomisine olan zararına değinen Bakan Elvan, “Siber saldırılar, özellikle son yıllarda oldukça arttı. 2013 yılında dünyada 556 milyon kişi, saniyede ise 18 kişi siber suç kurbanı oldu. Siber suçlar dünya ekonomisine ise yaklaşık 1 Trilyon dolar zarar veriyor” dedi.

Akıllı cihazların artmasıyla kötü amaçlı yazılımların da daha akıllı hale geldiğini söyleyen Bakan Elvan, son 3 yılda ortalama yüzde 60 artış gösteren internet suçları için küresel ölçekte işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

İnternet Yönetişimi ile ilgili her kesimden insanı bir araya getirerek, kamu politikaları hakkında şeffaf bir diyalog ortamı sağlayan forumun bu yılki teması ise “Çok Paydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek”

İnternetin sunduğu imkânların artırılması ile siber güvenlik, gözetim ve ağ tarafsızlığı gibi ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmenin yollarının aranacağı foruma, iki bin’den fazla delegenin katılması bekleniyor. 5 Eylül’e kadar sürecek olan foruma, on binlerce kişinin de internet üzerinden aktif olarak katılacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here