İnsan-Robot ilişkisindeki etik sınır, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda tartışılacak

0
115
Professor Noel Sharkey of Sheffield University with 'eMo' his emotional robot showing its 'happy face' today, Wednesday 22nd October 2003. 'eMo' which goes on show at the 'Think Tank', Birmingham's Science Museum on the 25th October was developed by Prof. Sharkey a world leading robotics expert and judge in TV's 'Robot Wars' to show a range of emotions from joy,sadness, anger and surprise. The robot is just a bit of fun but part of research to help scientists understand how people aqttribute emotions to machines. Emotion being the final frontier in robot evolution. Picture DAVID JONES/PA

Etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelecek robot bilimci Profesör Noel Sharkey, robotla-insan arasındaki ilişkiyi ve yapay zekanın yaratabileceği problemleri anlatacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl girişimcilik ruhunu da kapsıyor. Yeni adıyla Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası olarak düzenlenecek etkinlik, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde 6-9 Aralık tarihleri arasında ICC-İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’de inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan etkinlikte, dört gün boyunca yerli ve yabancı 201 konuk, 19 konferans ile 36 panelde konuşma yapacak.

Etkinliğin önemli isimlerinden robotik ve yapay zeka konusunda görüşlerine sıkça başvurulan Noel Sharkey, robotlar ve insanlar arasındaki ilişkinin geleceğini anlatacak.

Robotlar dostumuz mu düşmanımız mı?

Oyuncak askerlerden öldüren robotlara geçişi anlattığı konuşmasıyla yapay zeka ve robotlar konusundaki tehditlere dikkat çeken Noel Sharkey, barışçıl robotlar üretilmesi konusunda çalışmalar yapıyor ve robotlar ile insanlar arasındaki etik sınırları inceliyor. Robotların ve yapay zekanın insan yaşamının her alanına girdiği şu günlerde, yardımcı direktörlüğünü yaptığı Responsible Robotics’in robotlarla cinsellik üzerine yaptığı anket çalışması ise robotlarla insan arasındaki etkileşimin hangi boyuta geldiğinin bir göstergesi. Robotlar ve yapay zeka konusunda sınırları zorlayacak Noel Sharkey, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda.

Professor Noel Sharkey of Sheffield University with ‘eMo’ his emotional robot showing its ‘happy face’ today, Wednesday 22nd October 2003. ‘eMo’ which goes on show at the ‘Think Tank’, Birmingham’s Science Museum on the 25th October was developed by Prof. Sharkey a world leading robotics expert and judge in TV’s ‘Robot Wars’ to show a range of emotions from joy,sadness, anger and surprise. The robot is just a bit of fun but part of research to help scientists understand how people aqttribute emotions to machines. Emotion being the final frontier in robot evolution. Picture DAVID JONES/PA