İngiltere 14 günlük karantina uygulayacak

0
156

İngiltere hava yolu ile seyahat edenler için 14 günlük karantina getirecek.

İngiltere merkezli havayollarını temsil eden Airlines UK, hükümetin koronavirüs pandemisine yanıt olarak İrlanda Cumhuriyeti dışında herhangi bir ülkeden İngiltere’ye gelen herkes için 14 günlük karantina getireceğini belirttiler.

Yeni kısıtlamanın bu ayın sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Endüstri uzmanları, uygulamanın “güvenilir bir çıkış planı” ihtiyacından doğduğu ve haftalık olarak gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’ye gelen insanlar özel bir ikametgâhta kendilerini tecrit etmek zorunda kalacaklar.

Hükümet ve havacılık kaynakları BBC News’e, karantinanın insanların sınıra vardıklarında adres vermeleri beklenebileceği anlamına geleceğini söyledi.

Yeni seyahat kısıtlamasının ne kadar süre geçerli olacağı ve İngiltere vatandaşı olmayanların kiralanan özel konaklamalarda kalmalarına izin verilip verilmeyeceği açık değil.

British Airways, EasyJet ve diğer İngiltere merkezli havayollarını temsil eden Airlines UK, yaptığı açıklamada, “önlemlerin ayrıntılarını görmemiz gerekiyor” dedi.

Birleşik Krallık’a gelen diğer ulaşım araçlarıyla karantinaya alınma planları olup olmadığı açık değildir. Eurostar ve P&O feribotları yorum yapmayı reddederken, diğer firmalar henüz BBC’nin sorgularına cevap vermedi.

Havacılık bakanı Kelly Tolhurst’in Pazar sabahı yapılacak bir konferans görüşmesinde havayolu ve havaalanı temsilcilerine yönelik politikayı netleştirmesi bekleniyor.

Belfast Uluslararası Havaalanı sözcüsü, planların ne olduğunu açıklığa kavuşturmak için hükümete yazdığını ve istişare edilmediğini söyledi.

Gölge dışişleri bakanı Lisa Nandy, İşçi Partisi’nin hükümetten haftalarca insanların Birleşik Krallık’a vardıklarında ne yapmaları gerektiği konusunda “karışık mesajlar” a açıklık getirmelerini istediğini söyledi.

İngiltere havaalanları karantinanın “sadece İngiltere havacılık endüstrisi üzerinde değil, aynı zamanda daha geniş ekonomi üzerinde de yıkıcı bir etkisi olacağını” öne sürdü.

İngiltere’deki havaalanlarının çoğunu temsil eden Havaalanı İşletmecileri Derneği’nden Karen Dee, önlemin “bilimin ardından seçici bir temelde” uygulanması gerektiğini ve “kilit sektörler üzerindeki ekonomik etkinin hafifletilmesi gerektiğini” söyledi.

BBC News, mal taşıyan kamyon şoförleri ve nakliye endüstrisinde çalışan insanlar gibi kilit işçilerin muaf olacağını öngörüyor.

Heathrow sözcüsü, üzerinde anlaşmaya varılan her türlü önlemin tıbbi açıdan etkili olması, kamu beklentilerini karşılaması ve havaalanları tarafından uygulanabilir olması gerektiğini söyledi.

Yetkili, “Hükümeti, sağlık kriziyle mücadelede desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ederken İngiliz ticaretinin İngiltere’nin her köşesinde hayati ticaret yollarını açık tutmasını sağlayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here