İngiliz Turistler Türkiye’yi Tercih Ediyor

0
85

ingiliz turistTürkiye’ yi ziyaret eden İngiliz sayısında gözle görülür bir artış var ve bu olumlu eğilim 2016 içine devam etmesi bekleniyor.

2015 yılının ilk beş ayında, 592.000 ‘den fazla İngiliz turist Türkiye’yi ziyaret etti.  Geçen yıla göre % 2.2  bir artış sözkonusu. 2014 yılının tamamında 2.6 milyon İngiliz Turist Türkiye’yi ziyaret etmişti.

British Airways ( İngiliz Havayolları ) bu yaz Gatwick ‘ten Bodrum ve Dalaman’a uçuşlarını başlattı.

Pegasus Airlines Gatwick’ten İstanbul bağlantılı Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir hizmet vermekte.

Pegasus ayrıca aktarmasız Stansted İstanbul ve İzmir uçuşlarını gerçekleştiriyor.

Havayolları 2015 yazında Glasgow, Manchester ve Newcastle ‘dan Antalya’ya  yeni uçuşlar gerçekleştirecek. 2016 Yazında da Edinburgh ‘tan Antalya ve Dalaman’a  servis verecekler.

Bu arada, THY İstanbul Heatrow arasındaki haftalık 30 olan uçuş sayısını 25 Ekim 2015 itibariyle 37 uçuşa çıkarıyor.

İngiliz para biriminin kurdan dolayı Türk lirası karşısında güçlenmesi, İngiliz turistler için bir fırsat oldu. Daha düşük maliyetle tatil imkanı doğdu.

Büyüyen taleple beraber İngiliz Turistler Türkiye’nin kültürel mirasın bilincine varmaya başladılar. Sağlık turizmi, lüks oteller ve birinci sınıf golf tesisleri İngilizleri cezbediyor. Tatil sektörünün temeli hala güneş , kum ve deniz oluşturmakta. Kültür turları ilgi çekiyor, özellikle Kapadokya ve Anadolu’ya kültür turları.

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirasında 13 şehri bulunmakta. Gelibolu başlı başına tarih.

Ülkenin Belek ve Antalya çevresindeki dünya çapında golf tesisleri. Türkiye’de beş yıldızlı otel sayısı artıyor.

2018 yılında açılacak Dünya’nın en büyük ,İstanbul’un üçüncü havalimanı olarak uzun vadeli beklentileri çok parlak görünüyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here