Latest Posts

İHA’lar sivrisinekle mücadelede kullanılacak

intel+Yuneec_DroneEdirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamada ilaçlama uçaklarının ve helikopterlerin ulaşamadığı yerlere kadar giden İHA’larla biyolojik larvasit mücadelesi yapacaklarını ifade edildi.

“SİVRİSİNEKLE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEMLERİ YAKINDAN İZLİYORUZ”

Tanrıkulu, uzun zamandır sivrisinek mücadelesi yaptıklarını ve bu konuda yeni yöntemleri ve bilimsel çalışmaları yakından takip ettiklerini belirtti.

“15 LİTREYE KADAR BİYOLOJİK İLAÇ TAŞIYABİLECEK HAZNESİ VAR”

Haritalar üzerinde GPS ile buldukları kodlarla sulak alanları işaretleyip larvasit ve uçkur sivrisinek mücadelesi yapacaklarını aktaran Tanrıkulu, “Kullanacağımız İHA’lar özel, 15 litreye kadar biyolojik ilaç taşıyabilecek haznesi olan türden. Belli noktalarda uygulanacak. Bunun bütün izinleri Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar tarafından alınmış durumda.” diye konuştu.

“BÖLGEMİZDE BULUNAN SİVRİSİNEKLERDE VİRÜS TAŞIYAN ŞU AN İÇİN YOK”

Edirne’deki sivrisinek türleriyle ilgili de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Tanrıkulu, “Almanya’da katıldığımız eğitimlerde Edirne’de bulunan sivrisineklerin tür tespitini yaptık. Bizim bölgemizde bulunan sivrisineklerde virüs taşıyan şu an için yok.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.