Latest Posts

İGA İstanbul Havalimanı’nda erişilebilir seyahat mümkün

88 / 100

İGA İstanbul Havalimanı’nda erişilebilir seyahat mümkün

İGA İstanbul Havalimanı Yolcu Deneyimi Sorumlusu Hilal Kahraman, havalimanının sunduğu ve tüm yolculara olumlu bir deneyim yaşatmak için sürekli genişlettiği ödüllü erişilebilirlik uygulamalarını anlatıyor.

İGA İstanbul Havalimanı, tüm ülkelerden, kültürlerden ve yaştan insanların buluştuğu küresel bir merkezdir. Havalimanımızı ziyaret eden tüm misafirlerimizin güler yüzlü ekibimiz ve havalimanımızın her köşesinde sunduğumuz kolay ve kullanışlı hizmetlerle en iyi havalimanı deneyimini yaşamalarını istiyoruz. İstanbul Havalimanı‘nda deneyimi insanlar için tasarlıyor ve her zaman insan dokunuşunu dikkate alıyoruz.

iga, istanbul havalimanı
iga

Öncü erişilebilirlik uygulamalarımız ve konuya dikkat çekmek için ulusal ve uluslararası farkındalık çalışmalarımızla sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada engelli bireylere hitap eden bağımsız hizmetler sunmayı hedefliyoruz.

Tasarım aşamasından bu yana oluşturduğumuz erişilebilirlik kültürümüz ve engelsiz havalimanı konseptimizle 2021 yılında İGA İstanbul Havalimanı’nın ACI Europe tarafından ‘Engelli Havalimanı‘ ödülünü almasından büyük gurur duyuyoruz.

Engelli yolcular için daha fazla özerkliğe odaklanmak


Erişilebilir seyahat İstanbul Havalimanı’nda mottomuz doğrultusunda tüm bireyler için erişilebilir ve bağımsız seyahat hakkına odaklandık.

Yolcu ihtiyaç ve beklentilerini anlamak için farklı engelli gruplarıyla çalışan STK’lar ile görüştük. Görme ve/veya işitme engelli, serebral palsili veya otizmli bireylerle birlikte binecek bir uçağımız varmış gibi havalimanını gezdik ve her adımda uygulayabileceğimiz önlemleri tartıştık.

Daha erişilebilir ve bağımsız bir havalimanı deneyimi için standartları aşmak


Bir havaalanındaki her yolcu için iki şey önemlidir: Yönlendirme ve ihtiyaç duydukları bilgileri mümkün olduğunca çabuk alabilme. Bu iki alanda erişilebilirliğin sağlanması, bağımsız seyahatin yüksek oranda desteklendiği anlamına gelir.

Bu düşünceyle havalimanımızda birçok erişilebilirlik önlemini hayata geçirdik ve tüm bu hizmetleri ‘İGA Cares’ çatısı altında topladık:

Sesli Adımlar iç mekan navigasyonu


Bugün görme engelli misafirler, kendileri için özel olarak geliştirilen Sesli Adımlar ile İstanbul Havalimanı mobil uygulamasıyla havalimanındaki konumlarını bulabiliyor.

İşaret dili hizmetleri


İşaret diliyle iletişim kuran misafirlerimiz, dijital bilgi kiosklarından veya web sitemiz ve mobil uygulamamızdaki Görüntülü Çağrı Merkezi aracılığıyla işaret dilinde hizmet alırlar.

Aycicegi

Ayçiçeği Yaka Kartı


Görünmez engelleri olan yolcularımıza danışma masalarından ücretsiz olarak Ayçiçeği Yaka Kartı verilmektedir ve bu sayede personellerimiz tarafından kolaylıkla tanınabilmekteler. Eğitimli personelimiz onlara daha duyarlı davranacak ve ihtiyaç duydukları yardım ve desteği sağlayacaktır.

Özel yolcu servis noktaları


Gürültüye ve kalabalığa karşı hassas olan yolcular, check-in alanında bulunan Özel Yolcu Hizmet Noktalarında daha sessiz bir alanda dinlenme seçeneğine sahiptir.

cok ozel misafir

Çok Özel Misafir Kartları


Otizm, Down sendromu, demans, beyin felci gibi durumlar nedeniyle kalabalıktan uzak, daha sessiz bir ortama ihtiyaç duyan yolcularımız, Çok Özel Misafir Kartı için web sitemizden başvuru yapabilirler. Bu kart ile Çok Özel Misafir Odaları ve İGA Buggy araçlarını refakatçisi ile ücretsiz olarak kullanabilirler. Tekerlekli sandalyeli yolcular da gerekirse Yetişkin Soyunma Odalarını kullanabilirler.

igayan erisilebilir rota


Eğitimi ve farkındalık egzersizlerini önemsiyoruz


Tüm hizmet ve ürün iyileştirmelerinde insan faktörünün sahip olduğu önem ile engelli bireylerin veya yakınlarının kendi beklenti ve deneyimlerini paylaştığı videolarla erişilebilirlik farkındalık eğitimlerimizi zenginleştiriyoruz. Uzman personel ayrıca Türkçe ve uluslararası işaret dili öğreniyor.

Engelli meslektaşlarımızla ortak çalışma


Engelli bireylerin günlük yaşama aktif katılımını teşvik etmek için kapsayıcı bir tutum sergiliyoruz. Örneğin, iş hayatına aktif olarak dahil olmalarını desteklemek için engelli bireyleri istihdam ediyoruz.

Farkındalık yaratacak etkinlikler


Ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile bu konuda geniş çapta farkındalık yaratmak ve erişilebilirlik çözümlerini dünya çapında yaygınlaştırmak için harekete geçtik.

STK’lar ile işbirliği yaparak, özel farkındalık günlerinde aşağıdakiler gibi olağanüstü etkinlikler düzenliyoruz:

İşaret Dili Yarışması
İletişimde erişilebilirliğin önemine dikkat çekmek ve işaret dili kullanıcıları ile iletişim kurabilmek için ‘İstanbul Havalimanı İşaret Dilinde Kendi İşaretini Arıyor’ yarışmasını düzenledik ve İşaret Dili Günü’nde İstanbul Havaalanı’na özel tabelayı seçtik.

‘Tuvalden Piksele’ Sergisi
2022 yılında otizmli çocukların çizdiği resimler AR teknolojisi ile canlandırılarak terminalde sergilendi. Ayrıca bu resimlerin NFT versiyonlarının satışı ve bağışlarla otizmli çocukların eğitimine desteğimizi gösterdik.


Yolcular, olağanüstü veya korkunç olmadıkça, havaalanındaki deneyimlerini çoğu zaman hatırlamazlar. Burada İstanbul Havalimanı’nda her misafirimiz için süreci yeniden şekillendirip yenilemeyi ve mükemmel bir şekilde bitirmeyi planlıyoruz. Yolcu, evden uzaktayken bile kendini rahat hissetmelidir. Bu nedenle tüm faaliyetlerimiz, çocuklarıyla seyahat eden ailelere, engellilere ve iş seyahatinde olanlara kusursuz bir seyahat deneyimi sağlamayı amaçlamaktadır.

İstanbul Havalimanı’nda erişilebilirliği bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmüyoruz. “Herkesin bağımsız ve rahat seyahat etme hakkı vardır” anlayışıyla erişilebilir, bağımsız ve keyifli bir seyahat deneyimi sunarak engelliler için çalışmaya devam ediyoruz.

Gelecekte, Engelsiz Rota hizmetimizi daha da geliştirmeyi, havalimanı deneyimi çalışmalarımızı farklı engelli gruplarıyla sürdürerek hizmetlerimizi iyileştirmeyi ve erişilebilir bir dünya için hayata geçirdiğimiz uygulamaları yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. 2021 yılında ACI Avrupa Erişilebilir Havalimanı ödülünü almış olmaktan dolayı mutluyuz. Ödül motivasyonumuzu pekiştirecek ve sektöre ilham verecek birçok çalışmamızı gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.

İçerik: internationalairportreview.com

Latest Posts

POPULER