IATA Pandemi Sonrası Eğitimleri Önemsiyor

0
504

 

IATA pandemi sonrası havacılık işgücünün eğitimlerine dikkat çekiyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), endüstrinin COVID-19 krizinden toparlanmaya başlamasıyla birlikte havacılık iş gücü için eğitim gereksinimleri hakkında bir araştırma yayınladı.

 

Havacılık endüstrisindeki öğrenme ve gelişmeden sorumlu 800 civarında insan kaynakları (İK) uzmanının katıldığı küresel bir araştırmaya göre, mevcut çalışanların becerilerini geliştirmek ve havacılık sektörü dışından yeni işe alınanların gerekli becerileri hızla edinmelerini sağlamak, havacılık sektörünün başarılı bir şekilde inşa edilmesinin anahtarı olacaktır.

 

İK katılımcılarının yaklaşık yarısının en büyük önceliklerinin mevcut işgücü becerilerini değerlendirmek ve bunları kuruluşlarının yetkinlik gereksinimleriyle eşleştirmek olduğunu belirtti. Buna göre eğitim programlarının uyarlanması gerekecektir. Bu, gerekli eğitim müfredatlarının temelini oluşturacaktır. Salgın halihazırda birçok havayolunu ve zincirindeki yer hizmeti sağlayıcıları gibi diğer şirketleri, çalışanlarının yeni operasyonel gereksinimlere uyum sağlamak için hangi genel becerilere sahip olduğunu değerlendirmeye zorlamıştı. Bunun bir örneği, yalnızca kargo taşımak üzere yeniden tasarlanan yolcu uçaklarının kabinlerine kargo yükleme ihtiyacı oluşmasıydı.

 

Hava yolculuğuna olan talep toparlandıkça, şirketler çalışanları geri getirecek ama aynı zamanda sektör dışından da işe alımlar yapacaklar. Anketten elde edilen sonuçlara göre, emniyet, operasyon, güvenlik ve ekonomik disiplinin eğitimin gerekli olacağı ana alanlar olarak belirlendiğini göstermektedir. Güvenlik, havayolları, yer hizmeti sağlayıcıları ve havaalanları için özellikle kritik konu olarak vurgulandı.

 

“IATA, yaklaşık 50 yıldır havacılık profesyonellerine eğitim veriyor. Sektörümüzün teknik doğası, düzenleyiciler tarafından tanımlanan katı gerekliliklerle birleştiğinde, sektör genelinde standartlaştırılmış eğitim ihtiyacını doğurmaktadır. COVID-19 krizinin birçok şirketi eğitimi tamamen durdurmaya veya büyük ölçüde küçültmeye zorladığı gerçeği göz önüne alındığında, portföyümüzü endüstrinin yeniden başlamasına katkıda bulunabilmemiz için uyarlamaya devam edeceğiz, ”diyor IATA & Cargo Network Services (CNS) Başkanlığı Ticari Ürünler ve Hizmetler Geçici Kıdemli Başkan Yardımcısı Frédéric Leger.

Eğitimlerde odak, geleneksel sınıf eğitiminin aksine dijital yöntemlere kayacaktır:

 

Ankete katılanların %36’sı şimdiden odaklarını uzaktan / e-öğrenmeye kaydırdı

Ankete katılanların %85’i sanal sınıflar dahil çevrimiçi öğrenmenin iyileşmede önemli bir rol oynayacağını söyledi.

 

Dijital öğrenme seçenekleri, pandemi sırasında sektörü desteklemek için IATA’nın sunduğu bazı girişimlerde zaten önemli bir rol oynadı, örneğin:

Eski kabin ekibine sektör dışındaki potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak özel bir çevrimiçi eğitim kursu

Aşı taşımacılığını desteklemek için sıcaklık kontrollü kargo operasyonları için sanal sınıf eğitimi

İlaç ürünlerinin ve aşıların hava yoluyla taşınması için bir e-Öğrenim modülü

Pandemi sırasında tedariklerini yönetmede ve hayati ekipmanların bakımını sağlamada yer görevlilerini desteklemek için Yer Destek Ekipmanı eğitimi.

Seyahat kısıtlamaları sırasında katılımı sağlamak için tehlikeli maddeler gibi kritik eğitim kurslarını sanal bir formata dönüştürmek.

 

Havacılık yeniden inşa edilirken sürdürülebilirlik ve dijitalleşme gibi konular önem kazanacaktır. IATA, yeni yetenekleri çekmek ve havacılığın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak için sürdürülebilirlik üzerine kurslar tasarlamak için halihazırda birkaç akademik ortakla birlikte çalışıyor. Ayrıca, yeni oluşturulan Havacılık Becerileri IATA Çalışma Grubu, gelecekteki eğitim gereksinimlerinin endüstrinin dijital dönüşümünün getirdiği ihtiyaçlarla uyumlu olmasını sağlayacak.

 

“IATA, havacılık zincirinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek için hazır olmaya devam ediyor. COVID-19 salgını sırasında değişen gereksinimlere hızla uyum sağlayabileceğimizi gösterdik. Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme konusunda yapılan temel çalışmalarla yarının havacılık işgücünün ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyoruz” dedi.

iata