IATA , Nijerya’ya Uçan Havayollarını Uyardı

0
156

IATA , Nijerya’ya Uçan Havayollarını Uyardı

İberia ve United havayolları Nijerya uçuşlarını askıya aldığını duyurmuştu. Sebep olarak yolcu talep azlığı ve Nijerya’daki ödeme güçlüğü gösterildi.

Bildiğiniz gibi Nijerya hükümeti içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmek adına geçen seneden bu yana radikal kararlar aldı. Bu arada Nijerya’nın petrol üretimi ve petrol gelirleri düştü. Yabancı para rezervleri de günden güne eriyor. Bir çok havayolu özellikle alacakları olan bilet ücretlerini alamamaktan şikayetçi. Bu da bir çok havayolunun uçuşlarını azaltmaya ve hatta uçuşlarını askıya almasına neden olacak.

IATA Uyarıyor

IATA uyarıyor, 31 Mart tarihi itibariyle Nijerya’nın uçak bileti için 575 milyon dolar borcu bulunuyor. Mayıs ayında başkent Abuja’yı ziyaret eden IATA CEO’su Tony Tyler yaptığı açıklamada “gerçekçi ve ulaşılabilir ödeme planı” üzerinde durdu.

Likidite sıkıntısı diğer havayollarının en büyük problemi. Bu havayollarından uçuşların askıya alınması, azaltılması veya küçülme planları konusunda somut bir açıklama bulunmuyor.

Türk Hava Yolları’nın Nijerya’ya hem kargo hem yolcu operasyonları bulunmakta. Nijerya hava kargosunda Turkish Cargo önemli bir paya sahip.