GÜNCEL SON HABERLER

IATA istatistikleri 2020’nin Havacılığın En Kötü Yılı Olduğunu Gösterdi

IATA istatistikleri 2020’nin Havacılığın En Kötü Yılı Olduğunu Gösterdi

IATA, COVID-19’un yıkıcı etkisini gösterdi

Havayolu istatistiklerinin 2020’yi sektör için kaydedilen en kötü yıl olarak onaylaması pek çok kişi için sürpriz olmadı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19’un 2020’de küresel hava taşımacılığı üzerindeki etkilerini gösteren Dünya Hava Taşımacılığı İstatistikleri ‘ni yayınladı.

Yayındaki önemli noktalar şunlardı:

  • 2020’de sekiz milyar yolcu seyahat etti, 2019’da uçan 4,5 milyar yolcuya göre yüzde 60,2 düşüş görüldü.
  • Sektör genelinde hava yolu seyahat talebi (gelir yolcu-kilometre RPK* olarak ölçülür) yıllık bazda yüzde 65,9 düştü.
  • Uluslararası yolcu talebi (RPK) bir önceki yıla göre yüzde 75,6 azaldı.
  • İç hat yolcu talebi (RPK) 2019’a göre yüzde 48,8 düştü.
  • Hava bağlantısı, krizin başlangıcında havalimanlarını birbirine bağlayan rotaların sayısının önemli ölçüde düşmesiyle 2020’de yarıdan fazla azaldı ve Nisan 2020’de yıllık bazda yüzde 60’tan fazla düşüş kaydetti.
  • Toplam endüstriyel yolcu gelirleri 2020’de yüzde 69 azalarak 189 milyar dolara düştü ve net zarar toplamda 126.4 milyar dolar oldu.
  • 2020’de taşınan yolcu sayısındaki düşüş, küresel RPK’lerin 1950’den itibaren izlenmeye başlamasından bu yana, kaydedilen en büyük düşüş oldu.

iata

Orta Doğu bölgesi, 2019’a göre RPK’ larda yüzde 71,5’lik bir düşüşle yolcu trafiğinde** en büyük kaybı yaşadı, onu Avrupa (yüzde -69,7) ve Afrika bölgesi (yüzde -68,5) izledi. Çin, COVID-19’u kontrol etme çabalarının ardından hava trafiğini hızlı toparlandığından, 2020’de ilk kez, rekor kırarak en büyük iç pazar oldu.

“2020, hepimizin unutmak isteyeceği bir yıldı. Ancak, yılın performans istatistiklerinin analizi inanılmaz bir azim hikayesini de ortaya koyuyor” diye yorumladı IATA Genel Müdürü Willie Walsh.

“Nisan 2020’de krizin derin olduğu günlerde, dünya ticari hava taşımacılığı filosunun yüzde 66’sı, hükümetlerin sınırları kapatması, katı karantinalar uygulaması nedeniyle yerdeydi.  Bir milyon iş kaybı oldu ve endüstrinin kayıpları 126 milyar doları buldu. Birçok hükümet, havacılığın kritik durumunu kabul etti, finansal destek sağladı. Ancak havayolu sektörüne tarihinin en zor yılında asıl destek olan, havayollarının hızlı aksiyon alması, halkın bağlılığı ve inancı oldu.”

*Gelir Yolcu Kilometresi (RPK) veya Gelir Yolcu Milleri (RPM)*, ödeme yapan yolcuların kat ettiği kilometre sayısını gösteren bir havayolu sektörü ölçümüdür. Gelir yolcu sayısı ile kat edilen toplam mesafenin çarpımı olarak hesaplanır. RPK’ler, bir havayolunun hizmetlerine yönelik talebini ölçer ve ödeme yapan yolcu sayısı ile seyahat edilen mesafenin çarpılmasıyla hesaplanır.

** Havayolunun bulunduğu coğrafi bölgeye göre gruplandırılmış hava taşımacılığı trafiği (gelir /yolcu /kilometre ile ölçülür).

İçerik: internationalairportreview.com

 

iata

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER