Latest Posts

IATA, Hava Kargo Talebinde Beklentiler Doğrultusunda Düşüş Açıkladı

88 / 100

IATA, Hava Kargo Talebinde Beklentiler Doğrultusunda Düşüş Açıkladı


Cenevre– Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel hava kargo pazarları için talepte düşüş ve kapasitede daralma olduğunu gösteren Nisan 2022 verilerini yayınladı. Omicron’un Asya’daki etkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı, düşüşü tetikleyen zorlu ortamı oluşturmaya devam ediyor.

Turkish Cargo 2022, iata
Turkish Cargo 2022

Not: Aksi belirtilmedikçe, 2019 dönemiyle karşılaştırmalar yerine yıllık trafik karşılaştırmalarına dönülmüştür.

  • Kargo ton-kilometresi (CTK*) cinsinden ölçülen küresel talep, Nisan 2021’e kıyasla %11,2 düştü (uluslararası operasyonlar için -%10,6). Küresel talep, Nisan 2019’a göre %1 düştü.
  • Kapasite 2021’in %2 altındaydı (uluslararası operasyonlar için +%1.2). Hem küresel kapasite hem de uluslararası kapasite, Nisan ayında Mart ayına göre biraz azaldı. Asya, kapasitedeki en büyük düşüşü yaşadı.

Çalışma ortamındaki kilit faktörlere dikkat çekersek:

  • Ukrayna’daki savaş, Avrupa’ya servis için kullanılan kargo kapasitesinde bir düşüşe yol açtı, çünkü Rusya ve Ukrayna’da bulunan birkaç hava yolu önemli kargo oyuncularıydı. Ve Çin’deki sıfır-COVID politikası, işgücü ve uçuş iptalleri nedeniyle kapasite zorluklarına yol açtı.
  • Kargo talebinin ve dünya ticaretinin önde gelen göstergesi olan yeni ihracat siparişleri artık ABD dışındaki tüm pazarlarda daralıyor. Küresel mal ticareti, 2022’de Çin ekonomisinin COVID-19 ile ilgili kapanma (diğer faktörlerin yanı sıra) nedeniyle daha yavaş büyümesiyle, düşmeye devam etti. Karantinalar dünyanın en büyük limanı olan Şanghay‘ın çoğunu durma noktasına getirdi. Ukrayna-Rusya ihtilafından kaynaklanan tedarik zinciri kesintileri de ticaret üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırıyor.


IATA Genel Müdürü Willie Walsh “Hava kargo talebi Nisan ayında %11,2 düştü ve kapasite 2021 Nisan’ına kıyasla %2 daraldı. Ukrayna’daki savaş ve Çin’deki COVID-19 karantinalarının birleşimi enerji maliyetlerini artırdı, tedarik zinciri kesintilerini yoğunlaştırdı ve enflasyonu besledi. Çalışma ortamı, hava kargo dahil tüm işletmeler için zorludur. Ancak Çin’in karantina kısıtlamalarını hafifletmesiyle, biraz iyimserliğe sebep oldu. Arz/talep dengesizliği getirileri yüksek tutuyor” dedi.

iata

Nisan Ayı Bölgesel Performansı

Asya-Pasifik havayolları, Nisan 2022 hava kargo hacimlerinin 2021’in aynı ayına göre %15,8 azaldığını gördü. Bu, tüm bölgelerin en zayıf performansıydı ve önceki aya göre önemli ölçüde daha yavaştı (-%5,1). Bölgedeki havayolları, Çin’deki Omicron ile ilgili kapanmalar nedeniyle düşük ticaret ve üretim faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilendi. Bu nedenle, bölgedeki mevcut kapasite, Nisan 2021’e kıyasla %19,4 düşerek tüm bölgelerin en yüksek düşüşü oldu.

Kuzey Amerika taşıyıcıları, Nisan 2022’de Nisan 2021’e kıyasla kargo hacimlerinde %6,6’lık bir düşüş kaydetti. Asya-Kuzey Amerika pazarındaki talep önemli ölçüde azaldı, ancak Avrupa – Kuzey Amerika gibi diğer önemli hatlar güçlü kalmaya devam ediyor. Kapasite, Nisan 2021’e kıyasla %5,2 arttı. Bölgedeki birçok taşıyıcı, 2022’de kargo uçaklarını teslim almaya hazırlanıyor, bu da ihtiyaç duyulan hatlarda birikmiş talebi karşılamaya yardımcı olacak.

ithalat, çin kargo, iata
Kargo ücretleri

Avrupalı ​​taşıyıcılar, 2021 yılının aynı ayına kıyasla Nisan 2022’de kargo hacimlerinde %14,4 düşüş gördü. Avrupa İç pazarı, aylık %24,6 düşüşle önemli ölçüde azaldı. Bu Ukrayna’daki savaşa atfedilebilir. Omicron nedeniyle Asya’da işgücü sıkıntısı ve düşük imalat faaliyeti de hacimleri etkiledi. Kapasite Nisan 2022’de Nisan 2021’e göre %0,2 düştü.

Orta Doğulu taşıyıcılar, Nisan ayında kargo hacimlerinde yıllık %11,9’luk bir düşüş yaşadı. Rusya üzerinden uçmaktan kaçınmak için yeniden yönlendirilen trafiğin önemli bir faydası olmadı. Bu muhtemelen Asya’da devam eden tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanıyor. Kapasite, Nisan 2021’e göre %6 arttı.

Latin Amerika taşıyıcıları, Nisan 2022’de kargo hacimlerinde 2021 dönemine göre %40,9 artış bildirdi. Bu, tüm bölgelerin en güçlü performansıydı. Bu bölgedeki havayolları, yeni servisler ve kapasiteler sunarak iyimser davrandı ve ayrıca önümüzdeki aylarda hava kargo operasyonları için ilave uçaklara yatırım yaptılar. Nisan ayında kapasite, 2021’deki aynı aya göre %67,8 arttı.

Afrika havayolları, Nisan 2022’de kargo hacimlerinin Nisan 2021’e kıyasla %6,3 azaldığını gördü. Bu, bir önceki ay kaydedilen büyümeden (%3,1) önemli ölçüde daha yavaştı. Kapasite, Nisan 2021 seviyelerinin %1,5 altındaydı.

image

IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), küresel hava trafiğinin %83’ünü oluşturan yaklaşık 290 havayolunu temsil etmektedir.

Ölçüm terimlerinin açıklaması:
CTK: kargo ton-kilometre; gerçek kargo trafiğini ölçer
ACTK: mevcut kargo ton-kilometre; mevcut toplam kargo kapasitesini ölçer
CLF: kargo yük faktörü; kullanılan ACTK’lerin yüzdesidir
IATA istatistikleri, IATA üyesi ve üye olmayan havayollarının uluslararası ve yurtiçi tarifeli hava kargolarını kapsamaktadır.
Taşıyıcıların CTK bazında bölgelere göre toplam kargo trafiği pazar payı şöyle: Asya-Pasifik %32,4, Avrupa %22.9, Kuzey Amerika %27,2, Orta Doğu %13,4, Latin Amerika %2,2 ve Afrika %1,9.

İçerik:iata.org

Latest Posts

POPULER