HURDA UÇAK YARIN BATIRILIYOR

0
176

Aydın’da Batırılması Planlanan Dev Uçak

Kuşadası ilçesinde dalış turizminin canlandırılması amacıyla yarın batırılması planlanan Airbus A300 kargo uçağında suya indirme öncesi çalışma yapıldı.

HURDA UÇAK YÜZDÜRÜLDÜ

4 Haziran Cumartesi günü saat: 10.30’da görkemli bir törenle Kuşadası’nda deniz dibine indirilecek olan uçağı ziyaret eden öğrenciler büyük bir merakla Airbus’u inceledi. 54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliği olan Airbus A 300 uçağı Avrupalı dalış turizmi düzenleyenler arasında heyecan yaratırken aynı heyecanı öğrencilerde yaşadı.

Uçağın deniz dibine indirme törenini büyük merakla beklediklerini belirten öğrenciler ve vatandaşlar, Kuşadası ve dalış turizmini büyük katkı sağlayacak projeyi hayata geçirdiği için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu‘na teşekkür etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir havayolu şirketinden 270 bin liraya satın alınan ve İstanbul’dan ilçeye getirilen uçağın denize indirilmesi için hazırlıkları 40 kişilik ekip yürütüyor.Uçağın su üstünde sabit durması için alt ve iç kısmına kaldırma balonları yerleştirildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından uçağın vinç yardımıyla deniz üstüne bırakılması, römorkör ile 15 mil açığa çekildikten sonra düzenlenecek törenle batırılması planlanıyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım, Kuşadası’nı dalış turizmi merkezi yapmayı hedeflediklerini belirterek dünyada bu boyutta bir uçağın daha önce batırıldığına ilişkin bilgiye rastlamadıklarını söyledi.

İstanbul’daki Uçağın kesim işlemlerinin 1 ay sürdüğünü , parçaları ayrıldıktan sonra karayoluyla 4 günlük yolculuk sonrası ilçeye getirilen aracın parçalarının burada yeniden birleştirildi.

Uçağın 21 metre derinliğe batırılacağını anımsatan Tekin Ertemel, hava şartlarına bağlı olarak uçağın bugün akşam saatlerinde su üstüne bırakılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

güzelçamlık uçak kuşadası belediyesi uçakdalış uçak kuşadası satılık uçak HURDA UÇAKHURDA UÇAK_KUŞADASI hurda uçak birleştirme kuşadası hurda uçak kuşadası dalış turizmi için batırılan uçak hurda uçak satış