Hurda uçak balıklara ev sahipliği yapmaya başladı ( video )

0
189

Kuşadası’nda dalış turizmini canlandırmak ve resif olarak kullanılmak üzere Ege Denizi’nde batırılan Airbus A300 tipi uçağa dalış yapan eğitmenler, batıkta su altı canlılarının yuvalanmaya başladığını saptadı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak, 54 metre uzunluğa, 44 metre kanat genişliğine ve 47 ton ağırlığa sahip uçağa yerli ve yabancı dalış meraklıları yoğun ilgi gösteriyor.

Balıkların yuva yapması, su altı canlılığının artırılması ve turizmin canlanması amacıyla batırılan uçağın olduğu bölgeye dalış yapan eğitmen Tolga Pat, uçağın su altındaki değişimini yakından takip ettiklerini söyledi.

Batığın henüz bir ay geçmeden balıklara ev sahipliği yapmaya başladığına dikkati çeken Pat, şöyle konuştu:

“Airbus A300 uçağı gerek yerli gerekse yabancı dalış sporcuları için alternatif bir sunum ve görsellik oldu. Uçak batığında canlı popülasyonu ile karşılaşmaya başladık. Ama bunun daha da artması için zamana ihtiyaç var ve iyice yosunlaşması gerekiyor. Uçağın batırıldığı bölgeye yakın konumdaki dalış yerlerinde nesli azalan birçok canlıyı da görmek mümkün. Bu canlıların gelecek dönemde batıkta yuvalanmasını umut ediyoruz.”

 

Kuşadası Körfezi’ndeki dalışlarda Akdeniz foku, vatoz, orfoz, beyaz lagos gibi ender rastlanan su altı canlılarını görmenin mümkün olduğunu, bu nedenle su altı fotoğrafçılarının ve dalış meraklılarının bölgeyi tercih ettiğini ifade eden Pat, dev uçağın batırılmasının bölgeyi su altı destinasyonunda bir adım öne taşıdığını söyledi.

Pat, gerek yurt dışından gerekse yurt içinden yoğun rezervasyon talebi olduğuna değinerek, “Kuşadası’ndaki uçak batığına dalmak için gelen yerli ve yabancı turistler sadece dalış merkezlerine değil esnafa da büyük katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek de dalış turizmi için ilçeye gelen turist sayısında artış gözlendiğini söyledi. Çiçek, dalış olanaklarını yurt dışı fuarlarda daha iyi tanıtarak ilçeyi gelecekte dalış turizmi merkezi haline getirebileceklerini belirtti.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here