Hızlı trenler ve uçaklar arasındaki rekabet

0
102

Hızlı trenler ve uçaklar arasındaki rekabet gelecekte iyice kızışacağa benziyor. Geleceğin mesleği olarak gösterilen havacılık gelecekte böyle bir rekabetinde içinde bulacak kendini.

Peki  o zaman ne olacak? Havacılık sektörü sadece kendi içinde ki rekabetten çıkacak ve hızlı trenlerle olan rekabetin içine girecek. Bu işten en karlı çıkacak olan yine biz müşteriler olacak. Rekabetin arttı bir yerde dolayısı ile kalitede artacak ve günümüz Türkiye’sinde en önemli şeylerden biri de bilet fiyatları ne kadar rekabet sayesinde o kadar düşecek ve kampanyalar sayesinde herkes ulaşmak istediği yere en kısa sürede ulaşacak.

Ama hangisinde, Uçakta da mı? Hızlı trende mi ?

Bu iki sektörü de ele aldığımız zaman her ikisinin de ayrı ayrı olumlu ve olumsuz yönleri var. Hızlı tren projeleri günümüzde gün geçtikte artmaya başladı. Son olarak Amerika’da “Hyperloop” projesi fazlasıyla yankı getirdi. Bu proje ses hızında yeni toplu taşıma projesi  Amerika’da Los Angeles ile San Francisco arası 30 dakikaya kadar inecek. Bu proje yarın bir gün Avrupa’da da olacak ve oradan da ülkemize. Bu hızlı tren uygulaması ülkemizde zamanın Başbakanı şimdi Cumhurbaşkanı  R.Tayip Erdoğan’ın “demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan” sözüyle alevlendi çılgın proje ile devam etmek de Marmaray’da bu projeye bir  örnek. Bunun yanında  demir yolu havacılıkta olduğu gibi bir serbestleşme söz konusu şuan, bu da olursa gerçekten demir ağlarla örülecek her yer.

Havacılık sektöründe bu durum daha farklı, havacılıkta en önemli sorunlardan biri bilet fiyatları, bilet fiyatlarında ne kadar bir gerileme olabilir ki uçak yakıt giderleri bu kadar fazla olduğu dönemde bunun çok da olması mümkün görünmüyor. Bu ancak kalite ile olabilecek bir sorun havayolu şirkleri kaliteyi ne kadar artırırsa o kadar fazla müşteri çeker hali hazırda zaten elinde belli bir müşteri potansiyeli var bu müşterileri kaçırmamalı elinden. Bu kalitesi sayesinde kaliteyi seven diğer müşteri  kitlelerine de ulaşabilecek.

Bu iki sektör  günün birinde rekabet içinde olacaksa bunu kim kazanır bilemeyiz ama müşterilerin kazanacağı kesin…

Emre Özlüyht

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here