GÜNCEL SON HABERLER

Hitit, havacılığa gönül vermiş gençleri sektöre kazandırıyor

Havayolları için ürettiği yazılımlar ile dünyaya teknoloji ihraç eden Hitit, havacılığa gönül vermiş gençleri sektöre kazandırıyor. Hitit Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile yaptığı akademik iş birliğini profesyonel alana taşıyarak, yeni mezunları şirket bünyesinde istihdam etmeye başladı.

Havacılık ve seyahat alanında ürettiği yüzde yüz yerli teknolojisi ve hizmetleri ile 5 kıtada 50’yi aşkın havacılık firmasına hizmet veren Hitit, Özyeğin Üniversitesi ile başlattığı akademik iş birliğine sektörel bir açılım getirdi. Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri Hitit’te çalışmaya başladı. Global dağıtım sistemleri ve yolcu hizmetleri sistemleri gibi havayollarının en temel faaliyet kolları ile gelir muhasebesi gibi operasyonel konularda istihdam edilmeye başlanan genç havacılar, aldıkları eğitimi profesyonel alana birebir aktarma şansı yakaladı.

Hitit Genel Müdürü Nur Gökman konu hakkında şunları ifade etti: “Hitit olarak çeyrek asra yakın bir süredir havayollarının operasyonlarını kolay ve maliyetsiz bir şekilde yönetmelerini sağlıyoruz. Bu süre zarfında elde ettiğimiz bilgi birikimi ve tecrübe ile dünyanın sayılı havacılık yazılım firmalarından biri olduk. Bu bilgi birikimimizi genç nesillere aktarmak her zaman hayata geçirmek istediğimiz bir projeydi. Özyeğin Üniversitesi ile başlattığımız akademik iş birliği sayesinde bu hayalimiz gerçekleşti. Genç havacı adaylarına havayolu rezervasyon ve yönetim sistemleri, filo planlama, uçuş ağı yönetimi konularında bir yılı aşkın süredir ders veriyoruz.”

77 Milyon Yeni Yolcu

Özyeğin Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğinin devam edeceğini ve istihdam politikalarının süreceğini ifade eden Gökman konuşmasına şu şekilde devam etti: “IATA’nın verileri Türkiye’nin 2036 yılında 77 milyon yeni yolcu ile İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerini geride bırakarak dünyanın en büyük on pazarından biri haline geleceğini ortaya koyuyor. Bu tahminler çerçevesinde, alanında uzman havacılık profesyonellerinin yetişmesi çok önemli… Hitit olarak Özyeğin Üniversitesi ile yaptığımız iş birliğini bir adım öteye taşıyarak, genç mezunlara firmamız bünyesinde istihdam sağlamaya başladık. Aldıkları kalifiye eğitimi kendi sektörlerinde birebir uygulama şansına sahip olacak yeni mezunları yetiştirmekten ve sektöre bu anlamda katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz.”

 

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER