HES KODU HAKKINDA BİLGİLENDİRME

0
315

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına getirilen güncelleme ile seyahat acentaları, satış sürecinde yolcudan alınacak HES kodunu sisteme tanıtacak ve yolcu T.C. vatandaşı ise TCKN ile değilse uçuşu gerçekleştireceği ID numarasını kullanarak işlemlerini tamamlayabilecek.

Sistemi kullanmak için uygulamanın kendisini kullanarak, SMS veya e-devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. Tüm iç hat uçuşlarında HES kodunun yolcu tarafından alınması ve seyahat acentasına ibraz edilmesi zorunlu olacak.

Seyahat acentası ise her yolcu için ibraz edilen kodların geçerliliğini ve yolcunun uçuşa elverişliliğini belirten kodun statüsünü biletleme, check-in ve boarding süreçlerinde sorguladıktan sonra dönen cevaba göre aksiyon almakla yükümlü olacak.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ HES KODU HAKKINDA BİLGİLENDİRME

HES KODU NEDİR?
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyahat etmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Kendi oluşturacağınız ve/veya bilet satın alım ve yolculuğa kayıt sırasında havayolu/tren/otobüs firması ile paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak yolculuğa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

HES KODU NE İŞE YARAR?
Tüm iç hat uçuşlarında ve diğer yurt içi toplu seyahatlerde HES Kodu kullanımıyla:
– Covid-19 hastalığına maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş kişilerin tüm toplu ulaşıma katılmasının engellenmesi,

– Belirtilen nedenlerle yolculuğa kabul edilmeyecek misafirlerin mümkün olan en erken sürede, seyahat için ilgili seyahat başlangıç noktasına gelmeden önce bilgilendirilmeleri amaçlanmaktadır.

HES KODUM YOK, BU SEYAHATİM İÇİN BİR ENGEL Mİ?
Geçerli bir HES Kodunuz olmadan iç hat seyahatleriniz için:
– bilet satın alamazsınız,
– on-line ya da havalimanında check-in yapamazsınız,
Dolayısı ile HES kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

HES KODUM YOK, HES KODUMU NEREDEN ALACAĞIM?
HES Kodunu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden veya 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve HES Kodunuz için ihtiyacınız olan gün sayısını göndererek hızlı bir şekilde edinebilirsiniz. 

HES KODU İLE İLGİLİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
HES Kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES Kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır. Bazı havayolları için HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir

Her yolcu için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır.
0-2 yaş aralığında olan yolcular için HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

Biletleme işleminiz ile yolculuğa başlangıcınız arasında HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanacaktır. Yapılan bu sorgulamalarda Covid-19 açısından  seyahatinize engel bir durum belirlenirse yolculuğa kabul edilmeyeceksiniz. Bu yöntem Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.

HES Kodunuz aşağıdaki durumlarda seyahatinize engel olacaktır;
-COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
-Yeterli süreli HES Koduna sahip olmama durumu,
-Hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.

GEÇERLİ HES KODU SEYAHAT ETMEM İÇİN YETERLİ MİDİR?
HES Kodu, Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde yolculuk başlangıç yerinde ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.

SATIN ALMIŞ OLDUĞUM BİR BİLETİM VAR, HES KODU GİRİŞİMİ NEREDE YAPACAĞIM?
Satın alınmış tüm biletler için HES Kodu online check-in ve/veya yeni tarih değişikliği sırasında bildirilmelidir. İç hat uçuşları online check-in işlemine (havayoluna göre değişebilecektir) uçuş saatinden 24/48 saat önce açılacaktır. 

YURT DIŞINDAN TÜRKİYE’YE SEYAHAT EDECEĞİM, HES KODU ALMAK ZORUNDA MIYIM?
Seyahatin başlangıç noktası yurt dışı olan uçuşlarda HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

HES KODU KULLANIMI GÜVENLİ Mİ?
HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen sistemler üzerinden üretilmektedir ve üretilen HES Kodları ile ilgili sağlık bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı kontrolündedir. İletmiş olduğunuz HES Kodu bilgileri yalnız seyahat öncesi belirli aralıklarla gerekli yolculuğa elverişlilik sorgulamalarının yapılması ve yetkili kuruluşların Covid-19 önlemleri kapsamında uygulanan tedbirler ile ilgili taleplerinin yanıtlanması amacıyla rezervasyon bilgileriniz ilgili kurumda Gizlilik Politikasında belirtilen kurallar doğrultusunda saklanmalıdır.

Uygulama öncelikle seyahatlerde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde iş yerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri gibi birçok alanda yaygınlaştırılması planlanmakta.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili güncelleme yapılması durumunda gerçekleştireceğimiz duyurularımız ile sizleri bilgilendireceğiz.