HERKESE EŞİT İTİBAR

0
158

EŞİT  İTİBAR

İnsan dünyaya eşit olarak mı geliyor?

Bence tam eşit olarak gelmiyor. Genetik açıdan farklılıklarla dünyaya geldiğimiz bir gerçek değil mi? Ayrıca hangi sosyal çevreye ait olarak dünyaya adım atıyoruz. Herkes Kral çocuğu, armatör çocuğu, ya da çok varlıklı bir ailenin çocuğu olarak mı dünyaya geliyor? Aynı fiziki ve sosyal beslenme şartlarına mı sahip olabiliyor?  Bunların hepsinin cevabı “hayır”; İnsanlar doğdukları anda birbirinden farklı, hatta çoğu zaman da çok farklı ortamlara ilk adımlarını atıyor ve gelişmeleri ve yaşayacakları hayatlar o ortamlara bağlı olarak farklılıklar gösteriyor.

Peki, biz dünyada eşitliği nasıl sağlayacağız?

Eşitlik sağlanması konusu, insanların hayat şartlarındaki dezavantajları minimize etmek demektir. Onları tek tip insanlar haline getirmek değildir mesele, zaten mümkün de değildir bu. …Bir işçi ile bir büyük patronun çocuklarının aynı seviyede eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanabilmelerini sağlamak, aynı ilgi ve saygıyı eşit olarak onlara gösterebilmektir. İnşaat işçisi Ali ile armatör Ahmet beyin çocuklarının ve ailesinin devletten aynı itibarı görmesi, aynı hizmeti almasıdır mesele. Ve asıl mesele, bunların bir lütuf olarak değil, hak olarak gerçekleştirilmesidir. Devlet farklı kesimlerin fertlerine eşit saygı gösterirse, onlar da birbirlerine saygı gösterecektir. Kısacası eşitlikten bahsederken en önemli nokta herkese eşit İTİBAR ve SEVGİ GÖSTERİLMESİ dir, sınıflara veya farklı toplum kesimlerine değil, her bir ferde bir insan olarak aynı İTİBARI gösterip, bunu hak ettiğini hissettirmektir. Nasıl kadına kadın olduğunu, veya erkeğe erkek olduğunu hissettirmek önemliyse, her bir insana da insan olduğunu hissettirmek şarttır; Aksi taktirde insanoğlu mutsuz olur, hak ettiğini düşündüğü ilgi ve saygıyı yanlış yerlerde bulacağını düşünüp normlara zarar verici davranışlar içine girebilir. Bu durum toplum düzeninin bozulmasına yol açar.  ”Adam yerine konulmamanın ”ortaya çıkaracağı psikolojik sorunların nerelere varabileceğini tahmin etmek hiç te zor değildir çoğumuz için… Her gün bunun örneklerini yaşamıyor muyuz? Toplumda itibar görmemiş, sürekli hırpalanmış insanların zaman içinde insanlıktan uzaklaştığını net olarak görmüyor muyuz?

İnsan yerine koymadığınız bir kişi ile insan yerine koyduğunuz bir kişi eşit olarak ortalıkta boy gösterebilir mi?  Her ikisi de eşit olmadıklarını zaten baştan hissetmektedir.

HERKESE EŞİT İTİBAR , EŞİTLİĞİN VE DÜZGÜN BİR DÜNYANIN ANAHTARIDIR !!!!

Kendimizi önce bu konuda geliştirmeliyiz.

Sonrasında eşitlik süreci kendiliğinden işleyecektir…

 

Tuncer Yıldırımgeç

 

eşitlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here