Helikopterler milli takip sistemine emanet

0
85

Bakan Elvan, cihazlardan 2 tanesinin helikopterlere takıldığını belirtti.

DHMİ Genel Müdürlüğü, milli takip sistemi “Hava Aracı Takip Cihazı”nın üretimine başladı.

Cihazlardan 2 tanesinin helikopterlerimize takıldığını ve hizmete başladığını bildiren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, söz konusu sistemin GSM ve uydu üzerinden pozisyon tespiti ve veri gönderimi yapabildiğini söyledi.

Saatte 250 kilometre sürat altında uçan ve sistemin takıldığı hava araçlarının monitör üzerinden takip edilebildiğini kaydeden Elvan, “Esenboğa Havalimanı Uçuş Bilgi Merkezi ünitesinde oluşturulan ‘Hava Aracı Takip Merkezi’ne, ağ üzerinden iletilen verilerle beslenen bir sistem kuruldu. Ülkemiz dijital haritası üzerinden helikopter gibi 250 kilometre sürat altında uçan hava araçlarının devamlı takibini yapabiliyoruz” diye konuştu.

Bakan Elvan, söz konusu sistemin acil ya da olağanüstü durumlarda da ikaz alma yeteneği bulunduğuna dikkati çekerek, bu sayede gerektiğinde zaman kaybetmeden arama kurtarma faaliyetlerinin yapılabileceğini vurguladı.

Türkiye içerisinde görerek uçuş yapan (VFR) TC tescilli helikoptere söz konusu sistemin teçhiz edilmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü belirten Elvan, sivil ve askeri havacılık faaliyetlerinde kullanımının yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here