HAVELSAN VE TÜBİTAK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

0
142
HAVELSAN VE TÜBİTAK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
HAVELSAN VE TÜBİTAK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
HAVELSAN VE TÜBİTAK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Ülkemizin yazılım devi HAVELSAN, araştırmanın öncüsü TÜBİTAK ile imzaladığı iş birliği protokolü sayesinde belirlenen alan ve ürünlerde birlikte hareket etme kararına vardı. 

Protokole göre iki kurum, Veri Kıymetlendirme, Taktik Simülasyon Sistemleri, Karar Destek Hizmetleri, Sayısal Kayıt ve Arşiv Yönetimi, Sivil Havacılık Çözümleri ile Siber Güvenlik Veri Sızıntı konularında birlikte çalışacak.
4 Mayıs 2016 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde imzalanan protokole TÜBİTAK adına BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR ile HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi ATALAY imza attı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, İmzalanan protokolün TÜBİTAK açısından da büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Yeni projelere adımızı yazdırmamızı sağlayacak önemli bir imzayı atıyoruz. Birlikte bu protokolün de verdiği güçle yeni projelere imza atacağımızı umuyorum” dedi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi ATALAY, Protokol ile yaşanacak kaynak verimliliğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Protokol ile ülkemizin kaynakları verimli kullanılarak, aynı teknolojik çalışmaların farklı kurumlarda tekrarlanmasının, yani kaynak israfının önüne geçilecektir. Bu sayede ülkemizin ihtiyacı olan ürünler ve çözümlere daha hızlı ulaşılabileceğiz. Aynı zamanda sanayileştirme alanındaki işbirliğimiz, yurtdışı pazarlama faaliyetlerinde de güç kazanarak devam edecektir. HAVELSAN, Türkiye’de bilimsel ve teknik araştırmanın en köklü ve güçlü kuruluşu TÜBİTAK’ın geliştirdiği her türlü teknoloji, sistem ve cihazın sanayileştirilmesine taliptir.” şeklinde konuştu.

HAVELSAN ve TÜBİTAK, protokol ile sahip oldukları bilgi, deneyim, uzmanlık ve altyapılarını karşılıklı paylaşıma açarak ülkemizin ekonomik ve stratejik gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Kurumlar, işbirliği alanı ve belirlenen ürünler çerçevesinde aynı zamanda fikri mülkiyet yönetimi, teknoloji transferi, değişik iş modelleri ile ticarileştirme, üretim, tanıtım ve pazarlama alanlarında da işbirliği yapacak.