Havayolu ulaşımı 2015 yılı ilk 3 ay gerçekleşmeleri

0
155
yıldırımÜLKEMİZ havayolu ulaşımı son yıllarda altın dönemini yaşıyor. Yolcu ve uçak trafiği dünya ortalamalarının çok üzerinde artmaya devam ediyor. Dünyada ve Türkiye’de 2014 yılı gerçekleşmelerini hatırlayacak olursak; 2013 yılına göre dünya genelinde yüzde 5 artış ile toplam 3,2 milyar tarifeli yolcu taşımacılığı, Türkiye’de ise yüzde 10,8 artış ile 83,4 milyon toplam yolcu trafiği gerçekleşmişti. (Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye yolcu trafiğini gelen-giden toplamı olarak 166,2 milyon olarak vermektedir).
2014 yılında havalimanlarımızdan İstanbul Sabiha Gökçen yüzde 27, Atatürk yüzde 11 ve Adana yüzde 11 yolcu artışı ile öne çıkmıştı. Antalya Havalimanı yolcu artışı yüzde 5 (14,2 milyon yolcu), Gazipaşa-Alanya Havalimanı yolcu artışı da yüzde 114 (362 bin) olarak gerçekleşmişti.
DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Ocak, Şubat, Mart sonuçlarına gelince, 2014 yılının ilk 3 ayına göre yolcu trafiğinin yüzde 7,7 arttığı görülmektedir. Aylara göre gelen-giden yolcu trafiği grafik ile gösterilmiştir. Görüleceği üzere, ülkemize yönelik yıllık yolcu trafiği Nisan ayında artışa geçmekte, Ağustos ayında en üst seviyesine ulaşmakta ve Eylül-Mart ayları arasında azalmaktadır. Bu durum özellikle yaz sezonu ile kısıtlı turist trafiğinden kaynaklanmaktadır.
Yolcu trafik gerçekleşmelerini detaylı olarak incelersek, 2014 yılının ayni aylarına göre 2015 yılında Ocak ayında yüzde 9,4 Şubat ayında yüzde 3,6 ve Mart ayında yüzde 9,3 artış gerçekleşmiştir. Bu 3 ay bize 2015 yılı trafiği için şu ipuçlarını vermektedir.
– 2015 yılında da yolcu sayısında artışı yaşanacaktır.
– Geçtiğimiz yıllardaki gibi yüzde 10 ve üzeri bir artışın olabileceğini söylemek için çok erkendir.
– Yolcu sayısındaki artışta, ülkemize gelecek turist sayısı önemli bir etken olmaya devam edecektir (Rusya Federasyonu’ndan gelecek turist sayısında azalma söz konusu).
Yolcu sayısı en yüksek havalimanlarımıza ilişkin iç hat, dış hat ve toplam yolcu trafik artışları da tablo ile gösterilmiştir.
Mevcut kapasite kısıtlamalarına rağmen İstanbul Atatürk Havalimanı yolcu trafiği artmaya devam etmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yolcu trafiği yüzde 17 seviyesinde önemli bir artış yakalamıştır. Ankara Esenboğa Havalimanı yolcu trafiğinde az da olsa bir artış yaşanmaktadır. Turist taşımacılığının yoğun olduğu havalimanlarımızdan Antalya’da iç hatlarda artış yaşanırken dış hatlarda yolcu kaybı oluşmuştur. Alanya-Gazipaşa’da ise yüzde 50’lere varan artış mevcuttur. Muğla İlimizde, hem Milas Bodrum hem de Dalaman Havalimanları 2015 yılına iyi birer başlangıç yapmıştır. Özellikle Dalaman Havalimanı’nın dış hat yolcusu geçen yıla göre 2 katından fazla artış göstermiştir.
Turisti bol bir yaz sezonu dileğiyle, sağlıcakla kalın.
Yıldırım Saldıraner