GÜNCEL SON HABERLER

HAVAYOLU NAVLUN HESAPLAMA

Navlun taşımacılığı, şehirlerarası ya da uluslar arası yük taşımacılığı olarak da adlandırılmaktadır. Havayolu ile yaygın olarak kullanılan navlun taşımacılığı, firmalara en iyi taşıma sistemini sunmaya ve aynı zamanda firmaların ürünlerinin güvenle taşınmasına yardımcı olmaktadır

HAVAYOLU NAVLUN HESAPLAMA

Havayolu ile belli bir hacmi ve ağırlığı geçmeyen ürünler taşınabilmektedir. Havayolu taşımalarında kalkış havalimanı ile varış havalimanı arasında yapılan taşıma için taşıyıcıya ödenen ücrete navlun denir. Havayolu taşımacılığı genelde point to point şeklinde gerçekleştirilir. Taşıyıcı firma bir havalimanından diğer bir havalimanına gönderiyi taşır, teslim etme ve alma müşterinin (acentenin) sorumluluğunda olur. Teslim şekline göre taşıma ücretini alıcı veya satıcı öder.

Örneğin EXW teslim şeklinde door to door taşıma bedelini alıcı öder. “Ex works” kelimesinin kısaltılması olarak kullanılan EXW, tüm masraf ve risklerin alıcıya ait olduğunu bildiren uluslararası ticaret terimidir.

Havayolunda Navlun Hesaplama

Öncelikle malzemenin kilosu, ölçüsü, cinsi ve gideceği ülke bilinmelidir.

Malzeme cinsi; havayollarının belirlediği ürün cinsine göre taşıma ücret tarifesini kullanılacağı tespit edilir. Malzeme cinsi genel kargo olduğunda ayrı tarife, tehlikeli madde, değerli kargo, bozulabilir madde veya canlı hayvan gönderisi olduğunda farklı tarifeler kullanılmaktadır.

Malzemenin ölçüsü uçağa yüklenebilmesinin kontrolü ile hacim kilo kontrolü için gereklidir.

Malzemenin kilosu ise gene ağırlık bakımından kontrol ile hacim kilo kontrolü için gereklidir.

Malzemenin gideceği ülke ise o ülkede taşınan malzeme için herhangi bir kısıtlama mevcut olup olmadığı öğrenmek açısından önem teşkil eder.

HAVAYOLU NAVLUN HESAPLAMA

Örneğin:

 1 Koli Ölçüsü : 100cm x 90cm x 80cm (yükseklik)

1 Kolinin Brüt Ağırlığı : 100kgs

Yük Miktarı : 10 Koli

1: Yüklemenin Toplam Brüt Ağırlığı Hesaplanır

10 koli x 100 kgs = 1000 kgs

2: Yüklemenin Hacimsel ağırlığı Hesaplanır:

Bir kolinin kapladığı hacimsel ağırlık: (100cm x 90cm x 80cm)/6000 = 120

Yükün kapladığı toplam hacimsel ağırlık :10×120 =1200

 

Navlun Fiyatlandırmasında Uygulanacak Ağırlık (Chargeable Weight) Hesaplanır:

Hacimsel ağırlık, brüt ağırlıktan fazla olduğu için navluna baz teşkil edecek olan ağırlık, 2. adımda hesaplamış olduğumuz hacimsel ağırlıktır. Yani 1200 kgs’dır.

Navlun teklifleri  ürünlerin toplam brüt ağırlığı olan 1000 kgs üzerinden değil, hesaplama sonrası bulunan hacimsel ağırlık olan 1200 kgs kullanılarak hesaplanacaktır. Eğer, brüt ağırlık hacimsel ağırlıktan fazla çıksaydı, bu durumda navlun brüt ağırlık üzerinden hesaplanacaktı.

Hacim ağırlığı ile Brüt (gerçek) ağırlık karşılaştırılır ve hangisi büyük ise ücrete esas ağırlık o alınır. ücrete esas ağırlık belirlendikten sonra TACT RULES kitabındaki şehir çifti sütunlarındaki birim ücret ile ücrete esas ağırlık çarpılır. Daha sonra masraflar (havayolu ve acenta) eklenerek toplam ücret ortaya çıkar.

HAVAYOLU NAVLUN HESAPLAMA
Hümeyra Başol
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Havacılık Yönetimi bölümünden mezun oldum. Bitki yetiştirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Havacılık sektörü ile ilgili yazılar yazmaktan çok keyif alıyorum.

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER