Havayolu işletmelerine ve terör mağduru KOBİ’lere kredi kolaylığı

0
92

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Havayolu işletmelerine ve terör mağduru KOBİ’lere kredi kolaylığı sağlayan kararname taslağını Başbakanlığa gönderdik” dedi.

Turizm sektörünün mevcut olumsuz dönemini en az zararla atlatmasına istinaden atılan adımla, havayolu şirketleri yüzde 75 kefalet oranı ile kredi kullanabilecek. Terör mağduru KOBİ’ler ise bu yıl için daha esnek şartlarda Hazine destekli kefalet sisteminden faydalanabilecek.

Mehmet Şimşek, havayolu işletmeleri ile terör mağduru Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) Hazine destekli kefalet sistemi ile kredi kolaylığı sağlanacağını açıkladı.

Şimşek, yaptığı açıklamada, söz konusu KOBİ’ler ve havayolu  işletmelerine kredi kolaylığı getiren kararname taslağının imzalanarak Başbakanlığa gönderildiğini söyledi.

Hazine destekli kredi kefalet sistemini düzenleyen Bakanlar Kurulu  kararında yapılacak değişiklik ile turizm sektörünün, içinde bulunduğu olumsuz  dönemi en az zararla atlatmasını amaçladıklarını anlatan Şimşek, bu kapsamda  tarifeli ticari hava taşımacılığı yapmaya yetkili kılınan ve Türkiye’den yurt  dışına tarifeli sefer düzenleme izni bulunan havayolu işletmelerinin Kredi  Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kredi kullanabilmelerini sağlayacaklarını bildirdi.

Söz konusu havayolu şirketlerinin bu yıl Hazine destekli kredi kefalet  sistemi kapsamında yüzde 75 kefalet oranı ile kredi kullanabileceğine işaret eden  Şimşek, şunları kaydetti:

“Sağlanacak kefalet tutarı yararlanıcı başına, filosundaki uçak sayısı 5 ve üzeri olanlara 15 milyon doları, 10 ve üzeri olanlara 25 milyon doları, 20  ve üzeri olanlara ise 45 milyon doları geçemeyecek. Böylece, havayolu şirketleri  Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 60 milyon dolara kadar kredi kullanabilecek. Firmalara kullandırılacak kredilerin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönem  en fazla 2 yıl olmak üzere azami 8 yıl olacak. Yararlanıcılardan bir defaya  mahsus 5 bin lira başvuru ücreti ve her yıl bakiye kefalet tutarı üzerinden yüzde  1 komisyon alınacak.”

Şimşek, Hazine destekli kefalet sisteminden daha önce seyahat  acentalarının yararlanmasının önünün açıldığını hatırlattı.

TERÖR MAĞDURU KOBİ’LERE ESNEK ŞARTLARDA KREDİ

Bir diğer önemli düzenlemeyi de son dönemde artan terör olaylarından  olumsuz etkilenen KOBİ’lere destek olmak amacıyla yaptıklarını ifade eden Şimşek,  bu çerçevede Diyarbakır, Hakkari,  Mardin ve Şırnak gibi illerinden herhangi  birinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin 2016’da daha esnek koşullarda Hazine  destekli kefalet sisteminden yararlanabileceğini bildirdi.

Şimşek, yeni uygulama ile KOBİ’lerin yeniden yapılandıracakları  krediler için de Hazine destekli kefalet sisteminden faydalanabileceklerini  vurguladı.

‘ERTELENMİŞ VERGİ ve PRİM BORÇLARI DİKKATE ALINMAYACAK’

Kararda yer alan diğer KOBİ’lerde aranan şartlardan farklı olarak, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ertelenmiş vergi ve prim  borçlarının kefalet verilirken dikkate alınmayacağına dikkati çeken Şimşek,  getirilen kolaylıklara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Söz konusu KOBİ’lerin 1 Ağustos 2015 tarihi itibarıyla donuk alacak nitelikli kredisi (vadesinde ödenmeyen tahsili zor krediler) olmaması kaydıyla,  bundan sonraki dönemde donuk alacak nitelikli kredilerinin olması kefalet  başvurusuna engel teşkil etmeyecek. Normal şartlarda bu durumda kredisi olan bir  firma KGF kefaletinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile terör olayları  başlamadan önce bu durumda kredisi olmayan bir firmanın, terör olayları nedeniyle  kredilerini ödeyememiş olsa bile KGF kefaletinden yararlanmasına imkan  sağlıyoruz.”

Düzenleme ile mevcut sistemde KOBİ’ler için yüzde 75 olarak uygulanan kefalet oranının da yüzde 80 olacağını bildiren Şimşek, “Yararlanıcılardan yıllık  bakiye kefalet tutarı üzerinden tahsil edilen yüzde 1 oranındaki komisyon yüzde  0,3 uygulanacak. Başvuru ücreti 250 lira yerine 100 lira olarak tahsil edilecek.” dedi.

Kaynak : Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here