Havayolları iki kişilik kokpit kuralını uygulamaya başladılar

0
81

Germanwings izmir

Salı sabahı, Düsseldorf‘tan  Barcelona giden Germanwings 9525 uçuşu , güney Fransa Alpleri‘nde düştü. 150 yolcu ve mürettebat öldüğü olayda uçağın karakutularından birine hızla ulaşıldı, uçuşun son anları ile ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıktı: İkinci pilot Alman Andreas Lubitz diğer pilotun  kokpitten ayrılmasından sonra kapıyı kilitlemeyi beceriyor, normal nefes alan Lubitz’in kendinde olduğu anlaşılıyor. Perşembe sabahı, Carsten Spohr, Germanwings ana şirketi Lufthansa CEO’su,gazetecilere verdiği demeçte “Biz uçağın kasten düşürülmüş olduğunu tahmin ediyoruz”dedi.

Federal Havacılık İdaresi kuralları gereğince, Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen-giden ve Amerika içindeki uçuşlarda, bu tür  olayları önlemek için her zaman kokpitte en az iki kişi   olması mecburidir.  FAA,  kokpit kapılarının uçuş süresince  her zaman kilitli olmasını söyler. İki pilottan biri, kokpitten ayrılacak olursa, bir uçuş görevlisi mola süresince onun yerini almalıdır.

Ama Avrupa’da her zaman kokpitte iki mürettebat olmasını gerektiren hiçbir düzenleme yoktur. Bazı Avrupa havayolları, kokpitte iki kişi politikasını Germanwings kazasından sonra uygulamaya koydu. Kazadan sonra, Easy Jet, İngiliz taşıyıcı, ve Norveç Havayolları iki kişilik kokpit kuralını uygulamaya başladıklarını duyurdu.

Uçuş 9525 tarafından kullanılan bir Airbus 320 uçağında, pilot, bir tuş takımı üzerinde bir çok haneli kodu girerek kilitli kokpit kapısını yeniden açabilir. Ama kokpit içinde birisi, beş dakika boyunca kapıyı kilitli tutarak kokpite dışarıdan girişi engelleyebilir.

11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra, yeni uçuş güvenliği standartları kurulmuştu ve kokpit kapıları, saldırılara, silah seslerine ve patlamalara, bombalara karşı güçlendirilmişti. Tuş takımı içeriden beş dakika için devre dışı bırakıldığında, kırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok; kaba kuvvet kapıyı açmıyor.

Mevcut düzenlemeler ve prosedürler takip edilirse, ABD’de  olduğu gibi, bir yolcu uçağında  pilot tek başına  kilitli kalamayacaktır.Bu tip bir trajediden sonra diğer ülkelerdeki güvenlik uzmanları da  kesinlikle bu önlemleri isteyecektir ve uygulayacaktır.