Havayolları dördüncü çeyrekte kayıplarını azalttı

0
389

IATA’nın araştırmasına göre, taşıyıcılar 2020’nin son çeyreğinde sabit maliyetlerde önemli kesintiler yaparak kayıplarını en aza indirdi.

IATA, 20 havayolunun dördüncü çeyrek sonuçlarını analiz etti ve zayıf yolcu sayıları nedeniyle nakit ihtiyacı bildirmeye devam etmelerine rağmen, bu düşüşlerin önemli ölçüde azaldığını tespit etti. Bunun büyük ölçüde sermaye harcamalarındaki ve işletme maliyetlerindeki titiz kesintilerden kaynaklandığını belirtmek önemli.

IATA, nakit korumanın kriz boyunca havayollarının en önemli önceliği olduğunu ve sabit ve yarı sabit maliyetlerin azaltılmasında “önemli ilerleme” kaydettiklerini belirtiyor.

IATA örneğindeki havayolları, 2020’nin son çeyreğinde bakım ve istihdam maliyetlerini bir önceki yıla göre sırasıyla% 54 ve % 39 düşürdü, ancak işletme maliyetlerindeki % 45’lik düşüş olurken gelirlerdeki % 67’lik düşüş yaşandı.

IATA, 2021’in “aynı zamanda zorlu bir yıl olacağı ve havayollarının, toparlanma için uluslararası pazarların açılana kadar maliyet düşürücü önlemler arayacağını” belirtiyor.

IATA, “İleriye dönük rezervasyonların seyahat kısıtlamalarıyla ilgili belirsizlikler nedeniyle sınırlı kalması nedeniyle yolcu getirilerinin düşmesi bekleniyor”.

IATA , yükselen petrol ve jet yakıtı fiyatlarını taşıyıcılar için bir sorun olarak görüyor. 

Bu nedenle, iyileşme başladığında havayolları maliyet tarafında baskı ile karşılaşacak.