Havacılık ve Turizm Sektörleri, AB’nin Seyahat Kısıtlamalarına İlişkin Açıklamalarından Memnun Değil

0
1160

Havacılık ve turizm kuruluşları , koronavirüs (Covid-19) pandemisine AB’nin üye ülkelere serbest dolaşım ile ilgili kısıtlanmasından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler .

AB Salı günü yeni Covid-19 seyahat önlemlerini renk kodlu bir harita ve olası kısıtlamalar ile daha iyi koordinasyon sağlamayı planladığını açıkladı.

Bununla birlikte, havacılık ve turizm sektörleri, özellikle test ve karanti koşullarının değiştirilmesini önermediğinden , bu da sınırların kapalı kaldığı anlamına geldiğinden, yapılan açıklamayı “yetersiz” buldular.

Havacılık kurumları: Tavsiye bir ‘başarısızlık’

IATA, ACI EUROPE ve Airlines for Europe (A4E) yaptığı bir duyuruda, ” Üye devletler arasındaki mevcut koordinasyon eksikliği, seyahat ve turizmin gelişmekte olan toparlanmasını öldürdü , böylece sektörle ilgili milyonlarca iş gücü tehlikeye atıldı” dediler.

Üç havacılık kurumu , Avrupa’da hareket özgürlüğünü yeniden tesis etmek için yüksek riskli bölgelerden seyahat eden yolcular için karantinaların yerini alacak ortak bir kalkış öncesi COVID-19 test uygulaması için ısrarcı ancak sunulan öneri de, karantinaların yerini test almıyor.