Havacılığın Altın Kadınları Ödül Töreni

0
184

havacılığın altın kadınları

 

Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THK) ev sahipliğinde Havacılık Emniyeti Kurumu tarafından “Havacılığın Altın Kadınları” ödül töreni düzenlendi.

THK Üniversitesi Rektör Vekili Nevin Yörük, Hayati Yazıcı Fakülteler Binası Konferans Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 21. yüzyıl tüm hızıyla ilerlerken yaşanan tüm zorluklara rağmen havacılık tarihine adını yazdıran kadınların sayısının az olmadığını söyledi.

Türk kadınının tarihteki cesur ve kahraman rolünü uçuş dünyasında da başarıyla gösterdiğini dile getiren Yörük, “Şanlı geçmişimize yaraşır bir şekilde göklerimizde kadınlarımızı görmekten büyük heyecan duymaktayım” dedi.

Bugün bir kadının pilot olması, havalimanı yönetici olmasının garip gelmediğini ancak havacılığa gönül veren cesur kadınların yaşadığı sıkıntıların ve var olma savaşlarının bilindiğini anlatan Yörük, yıllarca erkeğin bir adım ardında yürüyen vefakar Türk kadının, kabuğunu kırarak göklerin de fatihi olma yolunda başarıyla yeni ufuklara yol aldığını kaydetti.

Cumhuriyetin aydınlık yüzleri olan kadınların, havacılık alanında bundan sonra da tarih yazmaya devam edeceklerini ifade eden Yörük, “Yerde ve gökte havacılığımızı güzelleştiren kadınlarımızın cesareti ve özverilerini kutlamak adına burada bulunmamız onlara verdiğimiz değerin bir göstergesidir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından THK Üniversitesi Rektör Vekili Nevin Yörük’e Yılın Rektörü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak‘a Yılın Kamu İşletmesi Yöneticisi, TAV Esenboğa Havalimanı Genel Müdürü Nuray Demirer‘e Yılın Terminal İşletmesi Yöneticisi, Pegasus Havayolları Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Özsoy‘a Yılın Havayolu İşletmesi Yöneticisi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havaalanları Daire Başkanı Özgü Sarıünal‘a Yılın Kamu Kurumu Yöneticisi, Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Kontrol Bölüm Başkanı Aydan Cavcar’a Yılın Havacılık Eğitimcisi, Sportif Havacılık ve Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karalar‘a da Yılın Girişimcisi ödülleri verildi.

(AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here