GÜNCEL SON HABERLER

Havaalanları gelecekte giderek daha robotik olacak

Havaalanları gelecekte giderek daha robotik olacak

Market Research Future (MRFR) tarafından hazırlanan kapsamlı bir araştırma raporuna göre, havalimanı robot pazarının 2021 ile 2027 arasında yıllık yüzde 16,8 bileşik büyüme oranıyla, önemli ölçüde büyümesi bekleniyor.

Havaalanı robot pazarı

Havaalanı robotları, dünya çapında çeşitli havalimanlarında uygulanan son teknoloji bir konsepttir. Robotların yakın zamanda havalimanı operasyonlarında, insan çalışanların yerini alacağı öngörülmekte. Şimdilerde, çeşitli havaalanları müşterilerine eğlence, bilgi ve tavsiye sağlamak için bu robotları kullanarak testler yapıyor.

Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle, havaalanları için giderek daha robotik bir gelecek, kesin bir sonuç gibi görünüyor. Havaalanlarında robot teknolojisinin kullanımı, tamamen özerk hale gelmeden önce, bir insanın varlığını gerektiren belirli modellerin kullanımı istikrarlı bir şekilde artacaktır.

havaalanları

Havaalanı robotlarının güvenlik uygulamaları için kullanımı, hassasiyet gerektiren bir konu olduğundan manuel kontrolü maliyetleri arttırmaktadır. Bununla birlikte, robotların kullanımı, etkinliği artırırken güvenlik maliyetlerini düşürür. Dünya çapındaki havaalanları, bir yıldan fazladır yaşadığı düşüşten sonra hava yolculuğu başlarken, daha verimli hale gelme baskısı altında.

Temizlik hizmetleri ve güvenlik uygulamaları için havalimanı robotlarının artan kullanımı nedeniyle, dünya çapındaki havalimanı robotları pazarı son yıllarda önemli bir büyüme kaydetti.

COVID-19 etkisi

COVID-19 salgını, küresel havalimanı robotik endüstrisini önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca, COVID-19 karantinaları sırasında hükümetlerin koyduğu seyahat şartları ve kısıtlamaları nedeniyle, dünya genelinde yaşanan uçuş iptalleri de piyasa üzerinde muazzam bir etki yarattı. Dünyanın her yerinde havalimanları, kazaları önlemek için havalimanı güvenlik çalışanlarına yardımcı olması beklenen otonom robotları test etmeye başladı. Ayrıca, hükümet şartları, COVID-19’un ortaya çıkmasından beri çok değiştiğinden, değişen havalimanı ortamında otomatik temizleme yöntemleri kullanılmaya başlandı.

havaalanları

Bölgesel öngörüler

Sektördeki büyük rakiplerin varlığı ve havalimanlarının artan otomasyonu ile Kuzey Amerika, dünyanın en yoğun havalimanlarına sahip olduğu için havaalanı robotik pazarına liderlik edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, hükümetin güvenlik önlemlerini sağlamak için harcamaları artırması bekleniyor. Yakın zamanda Amazon, Cincinnati/Northern Kentucky Uluslararası Havalimanı’nda, 1,5 milyar dolarlık havacılık merkezinin kurulumunu onayladı ve faaliyete başladı. 2019’da Amazon, robotlar, kilometrelerce taşıma bantları ve diğer otonom özellikleri içeren 75.000 m2’lik kompleksin inşaatına başladı.

İçerik:www.internationalairportreview.com

havaalanları

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER